MALATYA’da 1500 AİLEYE İFTAR YARDIMI

MALATYA’da 1500 AİLEYE İFTAR YARDIMI

Koronavirüs salgını dolayısıyla bu yıl da Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı kararıyla İftar çadırları yapılamayacağından yerine Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ile Kızılay Malatya Şubesi tarafından Ramazan ayında 65 yaş üstü, kimsesiz, engelli ve ihtiyaç sahibi insanların evlerine sıcak yemek ulaştırılması planlanan ‘Yalnız Değilsiniz’ projesi kapsamında Büyükşehir Belediyesinde ilk yemeklerin dağıtımının gerçekleştirildiği program düzenlendi.

Programda ilk olarak konuşan Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, “Ramazan ayı bereket ayı, hayır ayı hayırların yarıştığı bir ay. Bu dönemde vatandaşlarımızın beklentileri var. Geçen yıl Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte başlattığımız iftar programları Türkiye’ye örnek teşkil etti. Valimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımızın önderliğinde özellikle 65 yaş üstü, kimsesiz yemeğini yapamayan ve ihtiyaç sahibi ailelere sıcak yemekleri evlerine kadar götürülüp onların hayır dualarını almaya çalışıyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise yaptığı konuşmada, “Valiliğimiz, Kızılay’ımız ve Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bizler memleketimizde aç ve açıkta, kimsesiz ve sahipsiz hiç kimseyi bırakmamak, sahipsizlerin sahibi olma anlayışı içerisinde çalışıyoruz. Belediye personelimiz, Valilik personeli ve Kızılay personelleri ile birlikte sahada aç ve açıkta olan vatandaşımızı bizzat evinde ziyaret edip BELSOS tarafından hazırlanan ve 15 aracımızla bütün Malatya’da 65 yaş üstü kimsesiz, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın sıcak yemekleri evlerine ulaştırılacaktır. Ayrıca Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığımız tarafından tespiti yapılan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza da ekmek, gıda paketi ve alışveriş çekleri ulaştırılmakta. Malatya huzurun adıdır, Malatya birliğin adıdır. Malatya birlik, beraberlik ve dayanışmanın adıdır. Bu birliktelik Valilik olarak devletimizin, yerel yönetim olarak Belediyemizin ve Kızılay’ın ihtiyaç sahibi bütün vatandaşlarımıza sıcak yemek dağıtmak için bir arada olunması buda Malatya için ayrı bir örnek” diyerek projenin önemi hakkında bilgi verdi.

Ramazan ayına ulaşmanın sevinci içerisinde olduklarını belirten Malatya Valisi Aydın Baruş ise yaptığı konuşmada, “Allah bu ayı bizim için hayırlara vesile kılsın. Dinimizde çok önemli bir ay Ramazan ayı. Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennemden kurtuluş ayı olarak nitelenmiş. Her türlü hayrın yapılma fırsatının bulunduğu ve bizim birey olarak kendimizi hesaba çekme fırsatı bulduğumuz ruhumuzu dinlendirdiğimiz bir ay. Bu ayı en iyi şekilde değerlendirmek gerekir. Bu ayı değerlendirmek için en büyük vesilelerden birisi de fakir, yoksul ve muhtaçlara el uzatmaktır. Bu yıl salgın şartları bildiğiniz gibi bazı organizasyonları ertelememize neden oldu. Salgın gerçekten şu sıralar çok yaygın. Bulaş riski çok artmış durumda. Vaka sayısında endişe verici boyutlara doğru gidiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızdan duyarlı olmalarını rica ediyorum. Salgının yayılmasına Malatya olarak dur diyelim. Bu koşullar nedeniyle yapamadığımız toplu iftar programlarından istifade edemeyen muhtaç durumdaki vatandaşlarımız, özellikle kendi kendine sıcak yemek hazırlayamayacak ve engelli durumdaki kardeşlerimizin sıcak yemek ihtiyaçlarını bu yılda Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz ve Kızılay’ımız ortak bir organizasyon gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyon çerçevesinde 15 araçla 1500 ailemizle başlayıp bu sayıyı artıracağız. Bu organizasyonda Büyükşehir Belediyemizin büyük emekleri var. Büyükşehir Belediye Başkanımıza özellikle teşekkür ediyorum. Bu duyarlılığı göstermeyen yerler ve beldeler var. Bu konuda Malatya bütün Türkiye’ye örnek gösterilecek bir duyarlılığa sahip. Malatya’da sadece sıcak yemek değil, kuru gıda, giyecek yardımı her türlü imkânlar seferber ediliyor. Dolayısıyla Malatya’da aç ve açıkta kimsenin olmadığını düşünüyoruz. Malatya’da bir insanın aç ve açıkta kalması hepimizin sorumluluğundadır. Bu dayanışmayı içerisinde Ramazan ayını tüm vatandaşlarımız için bir sevinç ve mutluluk ayı ve sonunda sağlıkla bayrama ulaşma ayı olarak değerlendirebiliriz diye düşünüyorum” dedi.

Programa Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, Büyükşehir Belediyesi çalışanları katıldı.

Program sonunda 15 adet servis aracı, 65 yaş üstü, kimsesiz, engelli ve ihtiyaç sahibi insanların evlerine sıcak yemek ulaştırılması için büyükşehir belediye önünden uğurlandı.