Memur ve Emekli Zam Oranlarına Bir Tepkide Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Elazığ Şubeler Platformundan

Memur ve Emekli Zam Oranlarına Bir Tepkide Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Elazığ Şubeler Platformundan

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu Elazığ Şubeler Platformu memur ve emekli maaşlarına yapılan zamlara tepki göstermek için Hozat garajı önünde bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Yapı Yol- Sen Şube Başkanı Kenan Korkmaz, yaşanan hak kayıplarının azaltılması ve emekli maaşlarının en az asgari ücret artış oranı ile aynı olmasını istediklerini söyledi. Korkmaz, “Biz kamu emekçileri ve emeklileri olarak öncelikle yaşanan kayıpların bir nebze de olsa azaltılması için kamu emekçilerinin ve tüm emeklilerin maaşlarına en az asgari ücret artış oranı kadar zam yapılmasını, İnsanca yaşamaya yetecek bir ücret için en düşük kamu emekçisinin maaşına eş yardımı, çocuk yardımı, kira yardımı, ulaşım yardımı gibi sosyal ödemelerde yapılacak artışlarla yoksulluk sınırı üzerine çıkarılmasını talep ediyoruz.  Tüm vergi yükünü ücretlilerin omuzlarına yıkan, her yıl daha da büyüyen gelir vergisi adaletsizliğine derhal son verilmesini, gelir vergisi birinci dilim oranının yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürülerek yoksulluk sınırına kadar olan maaşların-ücretlerin birinci vergi diliminde sabitlenmesini talep ediyoruz” dedi.

Korkmaz, “Bu asgari ve en temel taleplerimiz sağlanıncaya kadar fiili ve meşru mücadelemizi farklı eylem ve etkinliklerle sürdürmeye devam edeceğiz. Bu gidişatı ya durduracağız ya durduracağız. İktidarın sermayeden yana politikalarının ağır sonuçlarını yaşayan tüm kesimlerle birlikte mücadele ederek insan onuruna yaraşır bir yaşamı biz çalışanlar inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.