Fazla sakiniz… Sessizce kabulleniş… 

Fazla sakiniz… Sessizce kabulleniş… 

Milyonlarca insan kalıcı şekilde fakirleşti. Maaş karşılığı ev araba alma normal bir hayat sürme ihtimalini yitirdi. Torpil olmadan hak ederek bir yerde iş bulacağına ve emeği karşılığı maaş alacağına inanmayan gençler duygusal olarak ülkeden koptu kaçan kaçana…  

“2020 YILI BAŞINDA LİTRESİ 4,83 TL OLAN BENZİN BUGÜN 14,46 TL”

Bu sabah Dolar 13.59, Euro 15.52 TL seviyesinde… Gram altın ise 796 TL’den satılıyor.  Dünyada ham petrol fiyatlarındaki yükseliş ise devam ediyor. Bu sabah ham petrolün varil fiyatı 93 doları gördü. Dün gece ülkemizde mazotun litre fiyatına 80 kuruş zam yapılmıştı. Ham petrol fiyatlarındaki tırmanış devam ederse, akaryakıt zamları da devam edebilir.

Enflasyonun uğramadığı tek yer Meclis lokantası! 

Faturalara ve gıda fiyatlarına arka arkaya gelen zamların yankıları devam ederken TBMM’de vekillere hizmet veren lokantadaki yeme içme fiyatlarının enflasyon oranına göre bir hayli düşük olması dikkat çekti.

Türkiye’de dolar kurundaki dalgalanmanın ardından enflasyon verileri de ciddi seviyelere ulaştı. Enflasyonun en fazla hissedildiği alan ise gıda oldu. Özellikle Ayçiçek yağı ve sebze fiyatlarına büyük bir zam yapıldı.

Hal böyleyken maaşları nedeniyle sık sık gündem olan milletvekillerinin yemek yediği Meclis lokantasının fiyatları da bir kez daha tartışılmaya başlandı. Dışarıda porsiyonu 50-60 lira arasında değişen et ürünlerinin Meclis’te düşük fiyata satılması eleştirileri de beraberinde getirdi.

ADANA KEBAP PORSİYON 18 LİRA 

Tartışmalar devam ederken Meclis lokantasının fiyat listesi de çok geçmeden ortaya çıktı. Buna göre TBMM Eğitim ve Sosyal Tesisi’nde Adana kebap 18 TL’den, büyük ayran ise 2,5 TL’den satışa çıkarıldı. 2 porsiyon ciğer şiş ızgaranın 46 TL olduğu Meclis lokantasında 12 bardak çayın toplamda 18 TL’den satılması da dikkat çekti.

TATLILAR DA UCUZ 

Meclis lokantasında yemeklerin yanı sıra tatlılarda da ciddi bir ucuzluk olduğu görüldü. Dışarıda kasesi en az 15-20 TL’den satışa sunulan fırın sütlacın tanesine 4 TL fiyat biçildi. Kutu içeceklerin de yarı fiyatına satıldığı Meclis lokantasında, dışarıda hayli pahalı olduğu bilinen kuzu şişe de 22 TL fiyat biçildi.

TOPLAM HESAP DİKKAT ÇEKTİ 

Meclis lokantasında kesildiği belirtilen fişteki toplam fiyat da çekti. Buna göre yemek masasını donatan bir milletvekili, tüm bu masraflar için 255 TL ödemiş oldu.

Meclis lokantasına ait adisyondaki fiyatlar, piyasa fiyatlarının neredeyse dörtte bir oranında.

Sosyal medyada gündem olan fişe gelen yorumlar şöyle.

Kimisi “Haram olsun” derken, kimisi de “2008’den görsel sandım” diye yazdı. Patlıcanın kilosunun 45 lira olduğunu hatırlatan bir kullanıcı da “Evlere servis olmalı, biz de isteriz” dedi.

Bir başka kullanıcıysa “Kabartma tozu 13 lira, Kıymalı pide nasıl 12 lira oluyor. Delireceğim” diye paylaşım yaptı.