DOLAR 33,0576 0.02%
EURO 36,0460 0.12%
ALTIN 2.564,180,12
BITCOIN 20744345,06%
Elazığ
26°

AZ BULUTLU

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

 
height="132" />  
Dünyanın ilk metaverse kenti HARPUT

Dünyanın ilk metaverse kenti HARPUT

ABONE OL
Oca 22, 2022 16:26
Dünyanın ilk metaverse kenti HARPUT
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 

GoArt Metaverse uygulamasında dijital evrende inşa edilen Harput, TRT1 Pelin Çift’le Gündem Ötesi programında dünyanın ilk metaverse kenti olarak tescillendi. Uygulamanın ilk testini Harput’ta gerçekleştiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “İleri teknoloji alanında küresel ölçekte tartışılmaya başlanan ve global teknoloji devlerinin büyük bütçeler ayırarak üzerinde çalıştığı metaverse alanında 2017 yılından beri yatırım yapan Odamız Üyesi Sayın Burak Soylu TRT’de projenin Harput’tan doğduğunu tescilleyerek hem ilimiz tanıtımına katkı sağlamış hem de gururumuz olmuştur” dedi.

 

Harput ismine yakışır bir başarı hikayesine tanıklık ediyoruz…

Medeniyetler tarihinin en eski antik kentlerinden biri ve Elazığ’ın en köklü simgesi olan Harput, TRT1’de yayınlanan Pelin Çift’le Gündem Ötesi programında, dünyanın konuştuğu metaverse teknolojisinde önemli bir ilke imza attı. Metaverse girişimcisi Burak Soylu’nun yazılım teknolojileri şirketi RoofStacks tarafından geliştirilen metaverse uygulaması GoArt’da, dijital evrende tasarlanan Harput, böylelikle teknoloji ve metaverse alanlarında da ismini dünyaya duyurdu. Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, “Bu uygulamanın Harput ile tescillenmesi gurur kaynağımız oldu” ifadelerinde bulundu. Başkan Arslan değerlendirmesinde, “ Metaverse’ün henüz sektörde konuşulmadığı bir dönemde bu teknolojiye yatırım yapmış ve 2017 yılında GoArt markasının temellerini atmış olan Odamız Üyesi Sayın Burak Soylu, Türkiye’nin bu sektörde öncü ülkelerden birisi olmasını sağlamıştır. TRT1 Pelin Çift’le Gündem Ötesi programına konuk olan Sayın Soylu, 4 yıllık AR-GE birikimine sahip bir teknoloji ürünü olan GoArt’da, Elazığ’ın en önemli tarihi ve kültürel mirası olarak kabul edilen Harput’un, AR (artırılmış gerçeklik) teknolojisiyle gerçek halinden üç boyutlu olarak tasarlandığını ve kentin dijital bir ikizinin yaratıldığını belirtmiştir. Uygulamanın testini Sayın Soylu’nun talebi ile ilk kez Harput’ta uygulamaktan da büyük bir keyif aldığımı ve son derece başarılı bulduğumu ifade etmek isterim” dedi.

Başkan Arslan değerlendirmesinde, “Global teknoloji devleri metaversede kentleri nasıl, hangi şartlarda, hangi teknolojik altyapılarla kuracaklarını tartışırken; GoArt, Harput meta kenti 31 zaman kapısıyla, antik kent ve çevresinin 4 tarihsel dönemini (Urartu-Bizans-Selçuklu-Osmanlı) mimari, sanatsal ve kültürel öğelerle dijital evrene taşımış ve kullanıcılarına sunmuştur. Dijital bir ikiz evrende, Harput’un eski dönemlerine tanıklık eden kullanıcılar, dönemin ruhuna ve yaşayışına göre inşa edilmiş, gerçek tarihi alanları referans alan kurgusal ortamları gezip deneyimleyebilmektedir. Harput Kalesi, Meryem Ana Kilisesi, Ulu Cami gibi antik kentin önemli yapıları uygulama içinde farklı çağlarda ziyaret edilebilmekte ve kullanıcılara zamanda yolculuk yapma deneyimi sunulmaktadır. Medeniyetler beşiği Harput’u metaversede zaman yolculuğu yaparak keşfedenler aynı zamanda bu alandaki mimari eserleri NFT olarak dijital alım-satım yapabilecektir. Yeni nesil bir ticaret alanı olan NFT pazarının şu anki küresel ticari hacmi göz önüne alındığında GoArt uygulamasının ekonomik alanda da önemli bir ulusal misyonu olacaktır.

Harput’a ilk metaverse kent ünvanını getiren GoArt, çağlar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış olan Harput ‘un mimarisini, kültürünü gelecek nesillere aktarmak için bir köprü görevi görecektir. Yeni bir dijital çağ başlatacak olan ve büyük çapta bir ekonomiyi de beraberinde getiren metaverse alanındaki öncü bu projenin, Elazığ Harput’ta doğmuş olması ise hem bölge ve ülke ekonomisi hem de Türkiye’nin küresel teknoloji pazarındaki konumu için oldukça önemlidir.

Coğrafi sınırları kaldıran ve dünya ekonomisinin lokomotifi sayılan teknoloji sektöründe yerli sermaye ile geliştirilmiş GoArt metaverse platformunu kuran Burak Soylu bu yatırımıyla, Türkiye’ye uluslararası kulvarda önemli bir avantaj sağlamıştır. Harput ise dünyanın ilk metaverse kenti olmasıyla birlikte adını bir kez daha tarih sahnesine yazdırmıştır. 4000 yıllık fiziksel tarihinin yanında dijital evrende de varolarak hem ölümsüz bir tarihi mirasa dönüşmüş hem de yeni dijital çağın evrensel simgelerinden biri olmuştur” ifadelerinde bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.