ELAZIĞ’DA JANDARMA EKİPLERİ, KADES UYGULAMASINI TANITTI

ELAZIĞ’DA JANDARMA EKİPLERİ, KADES UYGULAMASINI TANITTI

Elazığ İl Jandarma Komutanlığı ekipleri köylerde yaşayan 70 kadın işçiye Kadın Acil Destek uygulaması hakkında bilgi verdiler.

Elazığ’da İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekiplerce Yurtbaşı beldesi ve Güzelyalı, Kıraç, Hoş köyünde üzüm bağlarında çalışan 70 kadın işçiye Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulaması tanıtıldı.

Ayrıca kadınların telefonlarına KADES uygulamasının kullanımını anlatan Jandarma ekipleri, uygulama hakkında kadınlara tanıtıcı broşürler dağıttı.

Elazığ İl Jandarma Komutanlığı KADES tanıtım faaliyetlerinin devam edeceğini bildirildi.

KADES NEDİR?

Mobil uygulama olarak kullanılan KADES, Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, uygulama sayesinde Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır.

KADES UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 112 Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.