height="132" />
Günlük 30 Ton Süt Toplanıyor

Günlük 30 Ton Süt Toplanıyor

ABONE OL
Ağu 16, 2023 14:27
Günlük 30 Ton Süt Toplanıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyet gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle oluşturulan “Elazığ Süt Analizleri Laboratuvarı”nda günlük toplanan 30 ton sütün analizleri yapılıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında Fırat Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen proje ile oluşturulan laboratuvarda Elazığ il genelinde faaliyet gösteren 1050 üreticiden günlük 30 ton süt toplanıyor.

Projeye ilişkin açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu,  ajans olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğünün destekleriyle Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl illerinde önemli projeler hayata geçirdiklerini söyledi.

Yoğunlu, Cazibe Merkezleri Destekleme Programı kapsamında oluşturulan Elazığ Süt Analizleri Laboratuvarında günlük 30 ton gibi önemli bir rakamda süt analizinin gerçekleştirildiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Projeyle Elazığ ilimizde üretilen sütlerin kimyasal analizlerinin yapılmasıyla gıda hijyeni açısından yüksek kalitede üretim standartlarına ulaşmak projemizin genel amacıdır. Günlük üretilen sütlerde yapılan analizlerle belli bir kalite standardı da yakalamış oluyoruz. Ayrıca projemizle kaliteli süt üretimini de teşvik etmiş oluyoruz. Laboratuvarımızda yapılan analizlerle sütte yağ tayini, sütte protein tayini, antibiyotik gibi sütün kalitesi ile ilgili analizlerin yapılması sisteme kalitesiz sütün girmesini engelleyecektir. Ayrıca kaliteli süt üretimini teşvik edecek, eğitimler ile rasyon reçetelerinin yapılması sağlanacak ve hayvan sağlığı ile birlikte hayvan besleme çalışmalarına ait veri elde edilecek ve sistemin rehabilitesi sağlanacaktır.”

Projenin bölge için önemine değinen Yoğunlu, laboratuvarda analizleri yapılan sütlerin hem Elazığ hem de çevre illere pazarlamasının yapıldığını söyledi.

“Elazığ Süt Analizleri Laboratuvarına Ziyaret”

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Abdulvahap Yoğunlu, Elazığ Süt Analizleri Laboratuvarı’nı ziyaret ederek Elazığ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Halef Ortaç ile birlikte incelemelerde bulundu.

Projeye desteklerinden dolayı Genel Sekreter Yoğunlu’ya teşekkür eden Ortaç, projenin hem süt üreticisi hem de tüketicisi için çok önemli olduğunu vurguladı.

Ziyarette Yoğunlu’ya Fırat Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanı Mehmet Şirin Budancamanak ile FKA Elazığ Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Selim Özatay eşlik etti.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.