DOLAR

32,2928

-0.06%
EURO

35,0605

0.29%
ALTIN(gr)

2.399,35

-0,64%
BİST 100

10165.52

-0,64%
height="132" />
Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2025 yılı için yüzde 14, 2026 yılı için de yüzde 9

Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2025 yılı için yüzde 14, 2026 yılı için de yüzde 9

ABONE OL
May 9, 2024 14:24
Merkez Bankası, enflasyon tahminini 2025 yılı için yüzde 14, 2026 yılı için de yüzde 9
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TCMB Başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ikinci enflasyon raporunu tanıtırken şu açıklamalarda bulundu:

Merkez Bankası’nın temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyatlamadaki davranışları ve enflasyon beklentilerini yakından izliyoruz. Enflasyon hedeflerimize uyumlu seviyelere gerileyene kadar sıkı para politikası duruşumuzu korumaya kararlıyız. Enflasyon beklentilerinde kalıcı bir bozulmaya izin vermeyeceğiz. Küresel büyümede sınırlı bir artış öngörülüyor, ancak emtia fiyatlarında genel bir artış gözleniyor. Jeopolitik gerilimler, değerli metallerin fiyatlarını yükseltti. Jeopolitik gelişmeler ve sıkı politika, küresel risk faktörleri arasında öne çıkıyor. Küresel enflasyon hedeflerinin üzerinde seyretmeye devam ediyor, merkez bankaları parasal sıkılığı koruyor.

Gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının faiz indirimine daha geç ve yavaş gitme beklentileri güçleniyor. Son dönemde gelişmekte olan ülkelerden portföy çıkışları gözleniyor. Yurt içi talep direnç gösterirken, bazı normalleşme işaretleri görülüyor. Parasal sıkılaştırmanın iç talep üzerindeki etkilerini çeşitli göstergelerle yakından takip ediyoruz. Arz koşulları, talep koşullarına kıyasla daha ılımlı seyrediyor. Çıktı açığının bir miktar arttığı tahmin ediliyor. PMI verileri, ikinci çeyrekte üretimde ılımlı bir zayıflama işaret ediyor.

Toplam talep koşulları enflasyonist düzeyde seyrediyor. Çıktı açığı, dezenflasyonist sürecin önemli bir bileşeni olacak. Cari işlemler dengesi iyileşmeye devam ediyor. Sıkı para politikası, talebi dengeleyecek. Yılın ikinci yarısında, parasal aktarımın gecikmeli etkisiyle iç talepte zayıflama bekliyoruz. Tüketici enflasyonu, tahmin aralığının üzerinde gerçekleşti. Enflasyon göstergeleri, ana eğilimde bir düşüş işareti veriyor. Ancak, hizmet fiyatlarındaki yüksek seyir dikkat çekiyor. Konut fiyatlarındaki yavaşlamanın kira artışını sınırlayabileceği değerlendiriliyor. Dayanıklı tüketim mallarında fiyat artışlarının yavaşlaması bekleniyor.

Parasal politika belirgin şekilde sıkılaştırıldı. Parasal aktarım mekanizmasını destekleyen adımlar atıldı. Likidite gelişmeleri yakından izleniyor ve sterilizasyon araçları gerektiğinde kullanılacak. Parasal sıkılaştırma finans piyasalarına hızlı ve güçlü bir şekilde yansıyor. Yabancı para mevduatından TL mevduatına geçiş hızlanıyor. Rezervlerde iyileşme gözleniyor.

2024 yılı sonu enflasyon tahmini yüzde 38’e güncellendi. Orta vadede enflasyonun yüzde 5’te istikrar kazanması hedefleniyor. Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana kadar sıkı para politikası sürdürülecek.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.