height="132" />
Başkan Şahin: “Rumkale bizim gözümüzün nuru”

Başkan Şahin: “Rumkale bizim gözümüzün nuru”

ABONE OL
Tem 10, 2023 14:22
Başkan Şahin: “Rumkale bizim gözümüzün nuru”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, depremlerden hasar alan Rumkale için çalışmaların ve tesisleşmenin başlayacağını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, tarihi ve turistik yapılarda çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Rumkale’de afet sonrası oluşan hasarların giderilmesi için Büyükşehir Belediyesi’nin teknik ekipleri projelendirmeleri tamamladı.

Rumkale’nin tanıtımı için su sporları tesisi yapılıyor

AFAD, Büyükşehir Belediyesi, Yavuzeli Kaymakamlığı ve Yavuzeli Belediyesi tarafından yapılan hasar tespit sonrası tarihi bölge için Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hasar alan sahil şeridinin yeniden düzenleneceğini aktarırken, Rumkale’de yeni “Rumkale Su Sporları Tesisi” yapılacağını açıkladı.

Türkiye’nin en büyük cam terası ziyarete açık

Teknik ekiplerin incelemesi sonrası depremin yarattığı etkiyle Rumkale’nin sahil şeridine dik yamaçlardan kayaların düştüğü ve AFAD tarafından sahil şeridine inilmesine izin verilmediği aktarılırken Türkiye’nin en büyük cam terasında şu anda herhangi bir tehlike olmadığı ve ziyarete açık olduğu belirtildi.

“Rumkale bizim gözümüzün nuru”

Yavuzeli Belediyesi ziyareti sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Şahin, afet sonrası insanların canını, malını ve ailesini korumak için bütün ekipleriyle sahada olduklarını ve çalışmaları sürdürdüklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Burada en büyük zorluğu da tarihi bölgelerde yaşadık. Rumkale bizim gözümüzün nuru. Depremde ciddi bir hasar aldı. Vali Davut Gül’ün aldığı hızlı kararla özellikle kaya düşen bölgenin ziyareti ile ilgili kısımda vatandaşlar açısından sıkıntı görüldüğü için yasaklandı. Biz Türkiye’nin en büyük cam terasını yapmıştık. Vatandaşlarımız oraya çok rahat gidebilir ve Rumkale’yi üstten görebilir.”

“Senede bir festival ile biz Rumkale’yi tanıtamayız”

Başkan Şahin, açıklamasının devamında 10 gün önce Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede yapılacak restorasyonları hızlandırmak için kararlar aldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem bu kayaların kaldırılması için çalışacağız hem de aldığımız diğer kararla burada Rumkale Su Sporları Tesisi yapıyoruz. Senede bir festival ile biz Rumkale’yi tanıtamayız. Tesisleşme için valiliğimizle ortak yaptık. Yaklaşık 35 Milyon TL’lik bir yatırım. Önümüzdeki süreçte kayalıkların kaldırıldığı, güvenli alanın güçlendirildiği ve tesisleşmeyi tamamlamış olacağız.”

“Depremde etkilenen bölgelerimizden birisi de Rumkale oldu”

Rumkale’yi Türkiye ve dünya turizmine açan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin olduğunu ve günler ve aylar itibariyle büyük bir turizm sirkülasyonu arttığını belirten Yavuzeli Belediye Başkanı Mustafa Kemal Sakaroğlu ise şunları kaydetti:

“Büyük bir deprem atlattık. Bu depremde etkilenen bölgelerimizden birisi de Rumkale oldu. Rumkale’nin coğrafi yapısı dik yamaçlardan oluşuyor ve tehlike arz eden kayalar mevcut. Depremde bu kayaların bir kısmı Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu sahil düzenlemesi yapıldığında oluşturulan dükkanların üzerine düştü. Şu anda da düşme riski olan kayalar bulunmakta. AFAD tarafından turistlerin oraya geçmemesi için bir çağrı var. Bu anlamda oradaki kayaların tehlikesini ortadan kaldırmak için bir araştırma içerisindeler.”

Kaynak: HİBYA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.