TIBBİ ve AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU BAŞLADI

TIBBİ ve AROMATİK BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ KURSU BAŞLADI

Elazığ İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile çiftçilere Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği konulu kurs verilmeye başlandı.

Toplantının açılışına; İl Tarım Orman Müdürü Dr. Turan KARAHAN, KTV Şube Müdürü Kadir ATEŞ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Yılmaz ATAŞ, teknik personel ve kursiyerler katıldı.

Kursun açılışında konuşma yapan İl Müdürü KARAHAN; “ Covid-19 un dünyayı etkisi altına almasının ardından virüs, mantar ve bakteri üzerinde etkili, bağışıklık sistemini güçlendirici olduğu düşünülen tıbbi ve aromatik bitkilere olan talep arttı. Bu bitkiler içerisinde özellikle lavanta içermiş olduğu zengin alkol varlığı ile kreminden çayına birçok alanda kullanılıyor.

Bağışıklık sistemini güçlendiren adaçayı ve kekik ise halk arasında rağbet gören bitkiler arasında ön sırada yer alıyor.

Açmış olduğumuz kurs ile çiftçileri Tıbbi ve Aromatik Bitki yetiştiriciliğine teşvik ederek, onlar için alternatif geçim kaynağı sağlamak, atıl durumdaki arazilerini değerlendirip üretime kazandırmak olduğunu” söyledi.

İl Müdürlüğünde görevli uzman personel tarafından toplamda 100 kişiye verilecek eğitim sonunda düzenlenecek sınavda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecektir.