KONTROLLÜ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

KONTROLLÜ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nda yeni dönemle ilgili alınan kararları açıkladı.

Her hafta risk durumuna göre illerdeki renkler yeniden tespit edilecek, her iki haftada bir normalleşme uygulaması güncellenecek. Kararlar ise şu şekilde;
-Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı.
-Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet Pazar günü devam edecek.
-Ülke genelinde süren 21.00-05.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması sürecek.
-Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8’inci ve 12’nci sınıflarda eğitim öğretime açılacak.
-Düşük ve orta riskli illerde, ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak.
-Yüksek ve çok yüksek riskli illerde, genel uygulamanın dışında, sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.
-Restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, çok yüksek riskli iller dışında faaliyetlerini 07.00-19.00 saatleri arasında, yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek.
-Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler, düşük ve orta riskli illerde, 09.00-19.00 arasında faaliyet gösterebilecek.
-Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecek.
-Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme, düşük ve riskli illerimizde kaldırıldı. Yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki ise sokağa çıkma süresi artırılacak.
-Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, düşük ve orta riskli illerde 100 kişiyi, yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.
-Sivil toplum örgütleri, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kuralları; düşük, orta ve yüksek riskli illerde, 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılacak. BSHA