height="132" />
Emekli Hekimler Geçinemiyor…

Emekli Hekimler Geçinemiyor…

ABONE OL
Haz 8, 2024 15:32
Emekli Hekimler Geçinemiyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ankara Tabip Odası, emekli hekimlerin zor koşullarda yaşadığını belirterek önemli mesajlar verdi.

Açıklamada, açlık sınırının 17 bin 700 lirayı geçtiği bir dönemde, emekli hekimlerin büyük bir bölümünün açlık sınırının altında, asgari ücrete denk maaşlarla ayakta kalmaya çalıştığına dikkat çekildi. Türkiye’de hayat pahalılığının (%68,5) ve gıda enflasyonunun (%70,4) OECD ülkeleri arasında en yüksek seviyelerde olduğunu vurgulayan Ankara Tabip Odası, bu nedenle emekli hekimlerin geçimlerini sağlamak için çalışmaya devam etmek zorunda kaldıklarını belirtti. Ayrıca, çalışan veya iş arayan emeklilerin oranının 2002 yılında %36,6 iken, 2023 yılında %55,3’e yükseldiği ifade edildi.

Ankara Tabip Odası tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her 4 hekimden 3’ü emekli olduktan sonra geçinebilmek için çalışma hayatına devam ediyor. Emekli hekimlerin yaşadığı ekonomik sorunların temelinde yıllardır uygulanan makroekonomik politikalar olduğu belirtiliyor. 2002 yılında emekli aylığının kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya (GSYH) oranı %46,4 iken, 2024 yılının başında %27,7’ye geriledi. Bu maaşların yetersizliğinden dolayı geçinmek için tekrar işgücü piyasasına dahil olan emekli hekimlerin güvencesiz koşullarda çalışmak zorunda kaldığı vurgulandı. Özel hastaneler veya ortak sağlık güvenlik birimlerinde (OSGB) işverenlerin, çalışmak zorunda kaldıklarını bildikleri için emekli hekimlere düşük ücret, uzun çalışma saatleri ve uygunsuz çalışma ortamlarını dayattıkları ifade edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.