height="132" />  
COVİD ÖÜMLERİNDE OBEZİTE BAŞI ÇEKİYOR

COVİD ÖÜMLERİNDE OBEZİTE BAŞI ÇEKİYOR

ABONE OL
Nis 2, 2021 16:39
COVİD ÖÜMLERİNDE OBEZİTE BAŞI ÇEKİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Obezitenin Covid-19 ölümlerinde büyük rol oynadığı ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü destekli yapılan bir araştırmada Covid-19 ölümlerinin obezite seviyelerinin yüksek olduğu ülkelerde daha çok görüldüğü belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü destekli bir araştırmaya göre; koronavirüsten 10 ölümden 9’unun, yüksek obezite seviyelerine sahip ülkelerde meydana geldiğini dile getiren Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Yalım Uçtum, “Covid-19’a yakalanan aşırı kilolu kişilerin maalesef hastalıktan daha çok hasarla kurtulduğunu ya da kurtulamadığını görüyoruz” dedi.

ÖLÜM RİSKİ ARTAR

Obezitenin ciddi Covid-19 enfeksiyonu riskini iki kat artırdığı anlatan Op.Dr.Uçtum, “Obezite, yüksek tansiyon , kalp krizi, felç, kalp yetmezliği, tip-2 diyabet, alkolsüz karaciğer hastalığı ve çeşitli kanser türlerini artırır. Obez kişilerde obeziteye bağlı oluşan hastalıklar sebebiyle Covid-19 kişide daha büyük hasarlara yol açar. Obez kişilerin Covid-19’a yakalanması sonucunda maalesef hastaların ölüm riski artar ve kişi çoğu zaman solunum desteğine ihtiyaç duyar” ifadelerine yer verdi.

OBEZİTE, AKCİĞERİ ZORLAR

Obezitenin, akciğer fonksiyonlarının bozulmasına da sebep olduğunu ifade eden Op.Dr. Uçtum, “Obez kişilerde göğüs ve karın boşluğunda artan yağ birikimi vardır, bu da obez olanlarda göğsün nispeten sıkıştırıldığı anlamına gelir. COVID-19 enfeksiyonu olmasa bile, obez bireylerin akciğerleri normal nefes almayı sürdürmek için daha çok çalışmak zorundadır. Bu duruma bir de Covid-19 virüsü eklenince akciğerin işi daha da zorlaşmaktadır” şeklinde konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.