height="132" />
TARIM VE HAYVANCILIKTA HOLLANDA KADAR OLAMADIK

TARIM VE HAYVANCILIKTA HOLLANDA KADAR OLAMADIK

ABONE OL
Nis 2, 2021 14:17
TARIM VE HAYVANCILIKTA HOLLANDA KADAR OLAMADIK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir ülke için en kötü durum ; ekonomik kaynaklarından yeteri kadar istifade edememesidir. Böyle ülkelerin başında Türkiye gelmektedir. Verimsizlik sadece bugünlerle sınırlı değildir. Türkiye’nin dünyanın en büyük ekonomosine sahip ülkelerden biri olduğu doğrudur. Ancak tarihi misyonumuz göz önüne alındığında; GSMH ın en az iki misli olması gerekirdi.

Rahmetli Türkeş Bey, bir sohbetimizde(1989 yılında) Türkiye’nin insan ve ekonomik kaynakları israf bakımından, dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğunu ve 2010 lı yıllarda GSMH ın 1.5 trilyon doların üstünde olması gerektiğini söylemişti.

Hollanda, yüz ölçümü bakımından Konya+ Karaman’dan küçük olup topraklarının % 45 i denizin doldurulması ile kazanılmıştır.  Hayvan sayısı bizimkinin 6/1 dir. hal böyle iken Hollanda’nın tarım ve hayvancılık gelirlerine bakınız:

Çiçek soğanı ve süs bitkileri: 11.4 milyar dolar.(1594 de) bizden aldığı lale’den geliri: 2.2 milyar dolar.)

Et ve et ürünleri: 10.6 milyar dolar.

Süt ve süt ürünleri: 10.3 milyar dolar

Sebze: 8.8 milyar dolar

Meyve: 7.5 milyar dolar

İçecek: 7 milyar dolar

Türkiye’nin tarımsal ve hayvansal geliri- ihracatının yıllık ortalaması 18-19 milyar dolardır. Sözde tarım ve hayvancılık ülkesi olmasına rağmen tarımsal ve hayvansal gideri- ithalatı 18-l8.5 milyar dolardır.

YAVUZ KUZGUN
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.