DÜNYA ÜLKELERİ ABD VE ÇİN’SİZ YAPAMIYOR

DÜNYA ÜLKELERİ ABD VE ÇİN’SİZ YAPAMIYOR

Doğu Türkistan’daki zulümlerini örtbas etmek isteyen Çin; BM’de bir hamle yaptı. Birleşmiş Milletler’in İnsan Hakları Konseyi 44. Oturumunda Rusya ‘ nın yönlendirdiği Belarus’un, Çin’in Doğu Türkistan’da “ teröre ve bölücü gruplara” karşı mücadelesini desteklediğini açıklayan mektubu 46 devlet tarafından imzalandı.

Mektubu imzalayan ülkeler arasında Müslüman ülkeler; S. Arabistan, Mısır, İran, Irak, Umman, Pakistan, Filistin, Suriye, BAE, Yemen’de bulunuyor.

Bu devletler 2017 den beri 1300 kampta 3 milyondan fazla Uygur Türk’üne yapılan işkence, cinayet, zulüm ve soykırımını inkar ediyorlar. Her şey bir tarafa Pakistan’ın imza atması hoş karşılanacak bir durum değil.

Bir kez daha gördük ki , dünya ülkeleri ABD ve Çin’siz yapamıyorlar.

SENEGALLİ BİLAL-İ HABEŞİ

Doğu Türkistan’da Çin’in zulümleri aynen devam ediyor. Türkiye’den ne seda nede ses var. Her branştaki sivil toplum kuruluşları ve siyasi cenahtan bir tepki yok. Allah’tan Senegalli Bilal-i Habeşi var.

Senegalli Bilal, Medikal Başakşehirin golcüsü Demba Ba. Kur’an’nın “ inananlar birbirinin kardeşidir”emrini ikrar edip kalbiyle, yüreğiyle hisseden ve yaşayan bir Müslüman. Aşağıdaki sözler, onun BBC’ye verdiği röportajın aynısı:

“ Tüm dünyanın Uygur Türkleri için birleşmesini istiyorum. Dünyanın geri kalanının Müslümanları savunduğunu, Müslümanlar için birleştiğini ne zaman göreceğiz.”

NOT: Çin ile olan ticaret hacmimiz; 2018 yılı itibariyle 23.6 milyar dolar)TV larımızda hala Çin filimleri izliyoruz.

YAVUZ KUZGUN
Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ