height="132" />  
MUCİZE KUŞ/ CUNDULLAH (Allah’ın Askerleri)/EBABİL (Apus apus) KUŞLARI

MUCİZE KUŞ/ CUNDULLAH (Allah’ın Askerleri)/EBABİL (Apus apus) KUŞLARI

ABONE OL
Nis 2, 2021 12:57
MUCİZE KUŞ/ CUNDULLAH (Allah’ın Askerleri)/EBABİL (Apus apus) KUŞLARI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Peygamber efendimizin doğumundan 1 yıl önce gerçekleşen ve insanların yüzünün Kabe’den Yemen’e çevrilmesini amaçlayan Beytullah’ı yıkmaya gelen Ebrehe’nin, fil ordularının başına gelenleri anlatan ve  Kuran’ı Kerim’de de geçen kıssa Fil suresinde şu ayetlerle anlatılmaktadır.

……..Bismillahirrahmanirrahim…….

1.Rabbinin, fil sahiplerine ne yaptığını görmedin mi?
2.Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı?
3, 4, 5.Üzerlerine balçıktan pişirilmiş taşlar atan sürü sürü kuşlar gönderdi. Nihayet onları yenilmiş ekin yaprakları haline getirdi.

Bu olay şu şekilde gerçekleşmişti:

Yemen kıralı Ebrehe, komutasındaki filler ve 60 bin kişilik bir asker grubu ile Kâbe’ye saldırmak, yıkmak, talan etmek kastıyla Mekke’ye gelmişti. Kur’an’daki Fil Suresinde Ebrehe’nin adı geçmez. Ancak, bu surede anlatıldığına göre, Beytullah’ı yıkmak üzere gelenlerin üzerine Ebabil kuşları (Apus apus) taşlar atarak helak olmalarını sağlamışlardır, Allah bu mucize olay ile Kabe’yi korumuştur. Sûrenin ve ardındaki sûrenin son ayetinden de anlıyoruz ki asıl hedef beytin sahibini ve ona yönelişi hedef almıştı. Allah; kuş sürüsü (Ebabiller) ile bu büyük orduyu darmadağın etmişti.

Bu kuşlar yani Ebabil kuşları, sürekli uçan, ayakları nedeniyle yere inmeyen, inse de zor kalkan bir kuştur. Bu kuşun havada uyuduğu söylenir.  Bilim adamları; kuşun 10 ay boyunca havada asılı kaldığını ve hiç yere inmediği belirlemişlerdir. Current Biology’de yayınlanan yayında önemli tespitler var. Şemada gösterildiği üzere kuşlar İsveç’ den salınarak, çipler vasıtasıyla izlenmiş ve onların Batı Afrika’da (Liberya, Fildişi Sahili ve Gana) veya Orta Afrika’da (Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Brazzaville) kışı havada geçirdiği ve çiftleşmek için tekrar salındıkları yere geri döndüğü ve 10 ay havada yere inmeden uçtukları belirlenmiştir (Hedenstro ̈m et al, 2016). Çok kısa süreli gece alçalmaları dışında havada asılı kalmışlardır. Bu kuşlar alemi için rekor olarak kayda girmiştir. Bu güzelim kuşlar için de herhalde bu rekor ilginç olmasa gerek.

Ülkemizde ise ebabil kuşlarının 4 türü bulunmaktadır (Turan, 2005). Bu türler içerisinde Apus apus en yaygın olanıdır. Türkiye’de yaz göçmeni statüsünde olup ülkenin büyük bir kesiminde yayılım gösterir, mart ayı içerisinde ülkemize gelir. Türkiye’den ayrılış tarihi ise sonbahar aylarına isabet eder (Turan, 2005). Apus apusyaklaşık 21 sene yaşamaktadır. Ağırlığı 36-50 gr, kanat genişliği ise 40-44 cm arasındadır. Ömrü boyunca 1 birey 4 milyon km yol kat edebiliyor. (Anonymous, 2020). Bu rakam dünyanın Ay’a olan uzaklığının 10 katıdır.  Ebrehenin fillerini darmadağın eden Allah’ın askerinin ağırlığı 50 gram. Ayrıca türler saatte 200Km/saatlik hızlarla avlanabilme özelliğine sahiptir.

Bu türün; internette ses kayıtlarını dinleyebilirsiniz. Seslerinin kulakları çınlatıcı bir melodisi var. Milyonlarcasının bir araya geldiğini ve seslerinin birleştiğini düşündüğümde sadece küçük taşların değil, bu seslerinde koca filleri ve orduyu darmadağın edecek kargaşayı çıkaracağını düşünmemek elde değil.  Çağın firavunlarına ve kafirlerine hangi ebabillerin musallat olacağını zaman gösterecek. İslam’a ve peygamberine hakaret eden soysuzlara Ebabillerini gönder Allah’ım..

Sağlıcakla kalın…

Prof.Dr.İNANÇ ÖZGEN

Fırat Üniversitesi

Biyomühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi

Literatür

Anonymous, 2020. Apus apus. https://dominik-eulberg.de/en/apus-apus/#. Date.28.10.2020.

Turan, L., 2005. Observations  on the Distribution and  Calendar of  Common Swift Apus apus (Scopoli, 1777) in Turkey. Trakya Univ J Sci, 6(2): 113-117.

Hedenstro ̈m, A., Norevik, G., Warfvinge, K., Andersson, A., B€ackman, J. and S. A ̊kesson, 2016.  Annual 10-Month Aerial Life Phase in the Common Swift Apus apus. Current Biology 26. 3066-3070.

Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.