height="132" />
Elazığ’ın gurur kaynağı tarihi Maden Hükümet Konağı’na yenilik geldi!

Elazığ’ın gurur kaynağı tarihi Maden Hükümet Konağı’na yenilik geldi!

ABONE OL
Haz 8, 2024 15:02
Elazığ’ın gurur kaynağı tarihi Maden Hükümet Konağı’na yenilik geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ İl Özel İdaresi’nin özverili çalışmalarıyla, 1762 yılından beri ayakta duran ve Türkiye’nin en eski mülki idare binası olma unvanını taşıyan Maden Hükümet Konağı restore edilerek yeniden hizmete alındı.

Bu tarihi konak, 1762’den 1876’ya kadar Maden Eminliği Sarayı, 1876’dan 1924’e kadar Mutasarrıflık Konağı, 1924’ten 1926’ya kadar Vilayet Konağı (valilik), 1926’dan 1987’ye kadar Kaymakamlık Konağı ve 1994’ten 2010’a kadar da Maden İmam Hatip Lisesi olarak hizmet vererek ilçenin tarihi kimliğine önemli katkılarda bulundu.

Restorasyon çalışmaları sonucunda Maden Hükümet Konağı eski görkemine kavuşarak yeniden Maden Kaymakamlığı olarak hizmet vermeye başladı. Bu sayede tarihi doku korunmuş olurken, ilçe halkına da modern ve işlevsel bir kamu binası kazandırılmış oldu.

Elazığ İl Özel İdaresi’nin paylaştığı duyuruda da belirtildiği gibi, bu tarihi konak ilçenin ve şehrin önemli bir değeridir. Restorasyonuyla yeniden canlanan Maden Hükümet Konağı’nın Elazığ’a ve Maden ilçesine hayırlı olması dileğiyle.

Maden Hükümet Konağı’nı Ziyaret Edebilirsiniz:

Tarihi Maden Hükümet Konağı, Maden ilçe merkezinde yer almaktadır. İlçe turunuz sırasında bu tarihi binayı ziyaret ederek hem Elazığ’ın geçmişine tanıklık edebilir hem de konak mimarisinin güzelliğini keşfedebilirsiniz.

Ulaşım:

Maden Hükümet Konağı’na özel araçla veya toplu taşıma araçlarıyla ulaşabilirsiniz. İlçe merkezine yakın bir konumda bulunan konak, kolayca ulaşılabilir bir noktadadır.

Ziyaret Saatleri:

Maden Hükümet Konağı, resmi bir kamu binası olduğu için hafta içi mesai saatleri boyunca ziyarete açıktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.