DOLAR 31,1829 0.12%
EURO 33,7550 -0.17%
ALTIN 2.033,340,03
BITCOIN 18178434,05%
Elazığ

AÇIK

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İstirdat ( Geri isteme) Davası Ne Demektir?
111 okunma

İstirdat ( Geri isteme) Davası Ne Demektir?

ABONE OL
Kas 27, 2023 15:09
İstirdat ( Geri isteme) Davası Ne Demektir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstirdat davası, icra takibi neticesinde borçludan herhangi bir neden olmaksızın alınan paranın, borçlu tarafından geri talep edilmesi üzerine açılan davalardır.

İstirdat davaları icra takibine itiraz etmeyen ya da itirazının kaldırılmış olması sebebiyle borcu olmadığını ileri sürdüğü borcu tamamen ya da kısmen ödemek zorunda kaldığı durumlarda borçlu kişi, bu parayı ödediği tarihten sonraki takiben bir yıl içerisinde genel hükümler göz önünde bulundurularak açtığı davadır. İstirdat davası İİK madde 72’de düzenlenmiştir. Davada borçlu olmadığının ispat yükü davacı borçludadır. Borçlunun menfi tespit davası açtığı ve dava devam ederken borcu ödemek zorunda kalmış ise dava istirdat davasına dönüşecektir.

İstirdat davasını kimler açabilir

İstirdat davasını borçlu olmadığı halde borcunu ödeyen kişiler açabilmektedir. Eğer bu borç üçüncü kişi tarafından ödenirse üçüncü kişi borçlu olmayacaktır, davacı yine borçlu kalacaktır. Dolayısıyla bu davayı borçlu olmadığı halde borcunu ödeyen kişi kimse o açabilecektir.

İstirdat Davası Açma Şartları

-Borçlu aleyhine açılmış olan icra takibinde, borçlu olunmamasına rağmen borcun ödenmesi gerekmektedir.
-Ödeme, borçlunun ödeme emrine itiraz etmemesi veya itiraz edip de itirazının kesin olarak kaldırılmış olması nedeniyle ödenmelidir.
-İcra takibi açıldıktan sonra icra takibi devam ederken ve cebri icra tehdidi altında ödeme yapılması gerekmektedir.
-Nihayetinde davanın ödeme yapıldığı tarihten itibaren 1 sene içerisinde açılmalıdır.

Menfi Tespit Davasının İstirdat Davasına Dönüştürülmesi

Menfi tespit davası, borçlu tarafından borçlu olmadığına dair açılan bir tespit davası olup icra takibinden önce veya icra takibinin açılmasından sonra da açılmaktadır. Borçlu, menfi tespit davasında tedbir kararı almamış ve söz konusu borcu ödemek zorunda kalmış ise davaya istirdat davası olarak devam edilecektir.

İstirdat Davasının Sonucunda Ne Karar verilir

Borçlu tarafından açılan dava kabul edilir ise borçlunun ödediği para, harç ve tüm giderlerin tekrar borçluya ödenmesi yönünde karar verilecektir. Davanın reddine karar verilir ise İstirdat davasında icra inkar tazminatına hükmedilmeyecektir. Bununla birlikte borçlu yargılama giderleri ve vekil ile birlikte dava yürütülmüş ise yasal vekalet ücretinden sorumlu olacaktır. Ancak menfi tespit davasının istirdat davasına dönüşmesi halinde icra inkar tazminatına hükmedilecektir.

İstirdat Davasının Açılabilmesi İçin Arabuluculuğa Başvurmak Zorunlu mudur?

Arabuluculuğa başvurmanın gerekli olduğu haller kanunda düzenlenmiştir. Türk Ticaret Kanunu’nun 5. Maddesindeki ekleme ile 01/01/2019 tarihinden itibaren konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat taleplerinde arabuluculuk dava şartı olarak getirilmiştir. Dolayısıyla konusu bir miktar paranın ödenmesi olan ticari davalarda alacak ve tazminat talepleri hakkında dava açılmadan önce arabulucuya başvurmak kanunumuz gereği zorunludur. Bu nedenle, eğer ki alacak ticari bir uyuşmazlık içeriyor ve taraflar tacir ise o zaman arabuluculuğa gitmek istirdat davasının açılabilmesi için zorunlu şarttır.

İstirdat Davasında Yetkili ve Görevli Mahkeme
Yetkili mahkeme İİK madde 72/8’e göre takibi yapan icra dairesinin bulunduğu yer mahkesidir. Yine davalının yerleşim yerinde de açılması mümkündür. Görevli mahkeme genel olarak Asliye hukuk Mahkemesidir yine ihtilafın konusuna göre ise özel mahkemelerde örneğin asliye Ticaret Mahkemesi, iş mahkemesi, tüketici mahkemesi gibi mahkemelerde de açılabilecektir. Örneğin Elazığ icra dairesinin başlattığı icra takibine ilişkin Elazığ mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir.

Saygılarımla

Selim ÖZTÜRK

hukukavcil@gmail.com

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Anketler

ELAZIĞ BELEDİYE BAŞKANI SİZCE KİM OLUR?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.