height="132" />
Konutta Kredi Kısıtı Sektörü Tıkadı !

Konutta Kredi Kısıtı Sektörü Tıkadı !

ABONE OL
Kas 6, 2023 14:49
Konutta Kredi Kısıtı Sektörü Tıkadı !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KONUTTA KREDİ KISITI

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) konut kredilerinde ve konut teminatlı kredilerde uygulanacak kredi değer oranlarında yaptığı kısıntılardan dolayı konut piyasası sıkıntıya girdi ve inşaat firmaları zorlanıyor. Acilen bu yanlış karar düzeltilmelidir.

İnşaat sektörü olarak BDDK tarafından konut kredileri ile ilgili düzenlemesini eleştiriyoruz.  Yeni uygulama ile finansal istikrarın güçlendirilmesine yönelik koordineli makro ihtiyati tedbirler kapsamında, ikinci ve sonrası konut alımında tüketicinin kendisinin, eşinin veya 18 yaş altındaki çocuklarının malik olduğu en az bir konutunun bulunması halinde konut kredisi değer oranı yüzde 75 daraltıldı. Bu durum inşaat sektörünü vurdu. İnşaat sektörü ile birlikte diğer sektörler de olumsuz etkilendi. Daha fazla piyasaya zarar vermeden bu olumsuz karardan vazgeçilmelidir.

İNŞAAT SEKTÖRÜ DARBE ALDI

Yeni düzenlemeyle ilgili olarak 2 milyon TL değerindeki bir evi, ikinci tapulu evi olarak alacak olanlara evin değerinin yüzde 22,5’i kadar kredi kullandırılabilecek, eğer kredi kullandırılabilirse tabi. Bu durumda kimse ev alamıyor. Kentsel dönüşümler gerçekleştirilemiyor. Ev alım satımlarında bir devri daim oluyordu. Önce insanlar bir ev alıyor, Maddi durumu elverdiğinde daha iyisini banka kredisi ile yeniliyordu. İnsanlar evlerini ancak banka kredi imkânları ile yenileyebiliyordu. Bu süreç bu kararla durdu ve inşaat sektörü büyük darbe aldı.

EKONOMİ DURDU

Artan konut kredisi faizleri sebebiyle zaten müşterilerin krediye erişiminin zorlaştı ve BBDK’nın bu kararı ile konut kredisi artık tarih oldu. Yine BBDK aldığı kararda göre söz konusu kişilere konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak ikamet amaçlı gayrimenkul ipoteği ile teminatlandırılan kredilere sermaye yeterliliği hesaplamasında da (standart yaklaşım kullanılarak hesaplanan) yüzde 35 risk ağırlığı yerine yüzde 150 risk ağırlığı uygulanıyor. Alınan kararlar Türk ekonomisine darbe vurmaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan bu karara müdahale etmesini, iyileştirme yapılmasını veya eski durumuna getirmesini arz ediyoruz” .

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.