height="132" />
İstihdamda Öncelik Yerelin..

İstihdamda Öncelik Yerelin..

ABONE OL
Tem 21, 2023 16:31
İstihdamda Öncelik Yerelin..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sanayi ve madencilik teknolojileri alanlarında çalışmalar yapan Cengiz Holding; grup şirketi Eti Bakır ile farklı bölgelerde katma değerli madencilik faaliyetlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Eti Bakır’ın Küre ve Samsun’dan başlayarak Mardin’de sürdürdüğü madencilik 4.0 atılımının yeni adresi Elazığ oldu.

Şirket, Elazığ’ın Maden ilçesinde yeni bir tesisinin inşası için çalışmalara başladı.
Eti Bakır Elazığ İşletme Müdürü Cem Yüceer, “Bakır, geleceğin en stratejik hammaddelerinden biri olarak gösteriliyor. Elazığ’da planladığımız ve 350 milyon dolarlık yatırımla kuracağımız tesiste yıllık ortalama 1 milyon tonluk bakır cevherini işleyeceğiz. Buradaki üretimimizle cari açığın kapanmasına her yıl 200 milyon dolarlık katkı sağlayacağız” dedi.

İSTİHDAMDA ÖNCELİK YERELİN

Eti Bakır’ın 9 tesisle Türkiye’nin bakır ihtiyacının %20’sini karşıladığını vurgulayan Yüceer, “Tesislerimizin üçü bu bölgede; Siirt, Mardin ve Adıyaman’da yer alıyor. Bu bölgenin en büyük yatırımcısıyız. Şimdi madencilik birikimimizi ve tecrübemizi Elazığ’a taşıyacağız. Diğer tüm var olduğumuz bölgelerdeki gibi buradaki madeni ekonomiye kazandırmanın yanı sıra, bölgeye ve bölge insanına fayda sağlayabilmek için çok çalışacağız” diye konuştu.

750 KİŞİYİ İSTİHDAM EDECEĞİZ 
Maden sahasında halen arama, geliştirme ve kurulum faaliyetlerinin devam ettiğini dile getiren Yüceer, “Yer altı arama galerisi, kuyu, kule, fabrikalar, yönetim ve sosyal tesislerden oluşacak alanda kurulacak işletmemizde yaklaşık 750 kişiyi istihdam edeceğiz. Tüm tesislerimizde olduğu gibi istihdamda önceliğimiz bölgede yaşayanlar olacak” dedi.

TESİSİMİZ ÜÇ YIL İÇİNDE FAALİYETE GEÇECEK
Teknolojinin gelişmesine paralel olarak bakıra olan talebin son yıllarda büyük artış gösterdiğinin altını çizen Yüceer; “Biz de Türkiye’nin bakır üretimini artırmak için yeni yatırımlar yapıyoruz. Elazığ’ın Maden ilçesinde 350 milyon dolar yatırımla kuracağımız ve üç yıl içinde faaliyete geçecek olan tesisimizle beraber Eti Bakır’ın toplam katot bakır üretimi 20 bin ton daha artarak 90 bin tona ulaşacak” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.