FÜ’de “Patent Farkındalık ve Bilgilendirme Eğitimi” gerçekleştirildi

FÜ’de “Patent Farkındalık ve Bilgilendirme Eğitimi” gerçekleştirildi

Fırat Üniversitesi ve Türkiye Patent Hareketi Platformu işbirliğiyle   “Patent Farkındalık ve Bilgilendirme Eğitimi” gerçekleştirildi.

Elektronik ortamda düzenlenen eğitim programına; Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın, Türkiye Patent Hareketi Platformu Başkanı, Patent ve Marka Vekili Ali Çavuşoğlu ve Murat Eltutan konuşmacı olarak katıldılar.

Eğitim programının açılış konuşmasını yapan Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, Fırat Üniversitesi’nin araştırma üniversitesi olmasında, patentlerin önemli katkısı olduğunu, 2021 yılı içerisinde ilk defa bir patentin ticarileştiğini belirterek, patent çalışmalarına rektörlük olarak verilen desteğin artacağını ifade etti.

Fırat Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Erhan Akın ise, Türkiye genelinde bugüne kadar, beş bine yakın üniversite patenti alındığını ifade etti. Yenilikçi ve teknoloji takibi boyutlarını dikkate alarak, hem patent okur-yazarlığının önemini, hem de patent sayısının artırılması için sanayi ile yakın çalışarak sorunlara hakim olunması gerektiğini belirtti.

Eğitim programı,  Türkiye Patent Hareketi Platformu Yönetim Kurulu Başkanı, Patent ve Marka Vekili Ali Çavuşoğlu’nun Patent Farkındalık ve Bilgilendirme Eğitimi sunumu ile devam etti.