DOLAR 32,8424 -0.03%
EURO 35,6840 -0.03%
ALTIN 2.550,900,24
BITCOIN 21791690,42%
Elazığ
29°

AÇIK

20:39

AKŞAM'A KALAN SÜRE

 
height="132" />  
Elazığ TSO 138 Yaşında

Elazığ TSO 138 Yaşında

ABONE OL
Oca 31, 2022 21:20
Elazığ TSO 138 Yaşında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1884 yılında kurulan ve Ülkemizde ilkler arasında yer alan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası hizmette 138. Yılına girdi.  Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan ARSLAN, tarihçiler ve Oda profesyonellerince yapılan çalışmalar sonucunda 05.10.2020 tarihinde TOBB ve Ticaret Bakanlığınca Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş tarihinin 1884 olarak tescillendiğini belirterek, “Kendi tarihine sahip çıkan Odamız, geride bırakmış olduğu 138 yıllık birikim ve üstlendiği misyonla İlimizin sosyo-kültürel ve ekonomik kalkınma ve gelişmesi hususunda aynı kararlılık, heyecan ve azimle çalışmasına devam etmektedir” dedi.

Aynı heyecan ve misyonla şehrimizi geleceğe taşıyoruz…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nın kuruluş tarihinin imparatorluk dönemine gittiğini belirten Elazığ TSO Başkanı ARSLAN; “Oda olarak yaptığımız girişimler neticesinde,  TOBB’den alınan 05.10.2020 tarih ve 045.99 sayılı yazıda Odamız kuruluş tarihinin 1884 olarak tescillendiği ve kararın Ticaret Bakanlığı’na bildirildiği tarafımıza tevdi edilmiştir. Oda Genel Sekreterliği  gözetiminde ve Odamız TSO Halkla İlişkiler ve Protokol Müdürü Etem Yalın’ın koordinasyonunda Tarihçi-Yazar Mustafa Balaban tarafından yapılan arşiv çalışmaları ve araştırmalar neticesinde Elazığ TSO’nun kuruluş tarihinin 1884 olduğu resmi devlet arşiv kaynaklarıyla belgelenmişti.

Oda tarihimizle ilgili birinci elden tarih kaynaklar olan; Mamuret-ül Aziz Salnameleri, Salname-i Devlet-i Ali Osmaniye, Dersaadet Ticaret Odası Gazeteleri, Osmanlı Vilayet Salnameleri, Ticaret Salnameleri, Mamuretül Aziz Gazetesi, Osmanlı Arşivi Nafia Ticaret Orman ve Maden Nezareti evrakı içinde yer alan kentimizle ilgili evraklar ile çeşitli araştırmacıların ve yazarların oda tarihi ve ticaret geçmişimizle ilgili yazdığı tetkik eserler, bilimsel sempozyum bildirileri, tarih ve ekonomi makaleleri incelenmekte ve aynı zamanda Odamız arşivi için toplanmaya başlanmış ve Elazığ TSO dijital kütüphanesi de kurularak hizmete açılmıştır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasının 1884 yılındaki ismiyle Mamuret’ül Aziz Ticaret ve Sanayi Odası’nın bugünkü Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer alan topraklarda kurulan ilk  odalardan biri olduğu görülmüştür. Ülkemizde 1882 tarihinde ilk kurulan Dersaadet (İstanbul) Ticaret Odasından kısa süre sonra kurulan Mamuretül Aziz (Elazığ) Ticaret ve Sanayi Odası (1884) kentimizin en eski ve köklü kurumu olarak, tarihsel geçmişine uygun olarak şehrimizin kalkınmasında öncü kurumlardan biri olmuştur.

Sena Kerim Efendi başkanlığında kurulan ve 11 kişiden oluşan Yönetim Kurulu ile hizmet veren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası hizmetini kesintisiz olarak 138 yıldır devam ettirmektedir. Bu süre zarfı içerisinde Odamızın her kademesinde görev almış  ve bugün rahmeti rahmana kavuşmuş olanları bir kez daha rahmetle anıyoruz.

Odamızın 32. Döneminde görev almış kadrolar olarak, bugüne kadar Odamıza hizmet vermiş olan tüm seçilmişler ve profesyonellerimize teşekkür ediyoruz. Toplum içerisinde her zaman kanaat önderi olarak görülen Odamızın aynı misyonla şehrimizi geleceğe taşıyacak ve Odamızın misyonuna yakışır büyük projeleri bu hizmet dönemimizde hayata geçirmiş olmaktan büyük bir mutluluk duymaktayız. Ben bu vesile ile; tüm yönetim kadrolarımıza, paydaşlarımıza, üyelerimize ve profesyonellerimizle teşekkür ediyor 138. Yılın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.