Elazığ Belediyesine ait geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla Açılan Dava Ertelendi

Elazığ Belediyesine ait geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla Açılan Dava Ertelendi

Elazığ Belediyesine bağlı geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu gerekçesiyle Elazığ Belediyesi eski Veteriner İşleri Müdürü Vesile Tutcugil’in aralarında bulunduğu 4 kişinin ‘görevi kötüye kullanmak’ iddiasıyla açılan davanın üçüncü duruşması mahkeme başkanının izinli olmasından dolayı mahkeme 16 Mart’a ertelendi. Hayvan Hakları savunucuları duruşmanın ertelenmesine tepki gösterdi.

Elazığ Belediyesine ait geçici bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla Elazığ Belediyesi eski Veteriner İşleri müdürü Vesile Tutçugil’in de aralarında bulunduğu 4 belediye personelinin yargılandığı davanın üçüncü duruşması yapılamadı.

Davayı,  Diyarbakır, Elazığ baro temsilcileri, STK temsilcileri ve CHP Elazığ Kadın Kolları da takip etti.

HAKİM DURUŞMAYA GELMEDİ

Ancak mahkeme başkanının izinli olması ve duruşmaya hâkim atanmaması nedeniyle dava 16 Mart’a ertelendi. Hayvan hakları savunucuları mahkemenin görülmemesine tepki gösterdi.

“MAHKEMENİN BU TAVRI BİZİ ÜZDÜ”

Hayvan hakları ihlali davasının görülmemesine tepki gösteren  hayvan hakları savunucusu ve veteriner hekim Türkan Ceylan, duruma tepki gösterdi. Ceylan açıklamasında şunları kaydetti;

“Elazığ barınak davasının 3’üncü duruşması için buraya geldik. Davaya bakan hâkimin izin alması nedeniyle duruşma 16 Mart’a ertelendi. Bize bununla ilgili bilgi verilmediği için buraya geldik ve burada öğrendik. Biz işlerimizi bırakıp buraya geldik. Burada şehir dışından gelen birçok gönüllü de var. Bu tavır bizi üzdü. Böyle hassas bir davada geçici bir hâkimin gelmesi ve duruşmanın yapılmasını beklerdik. Ama sürecin uzatılmaya çalışıldığı çok aşikâr. Bu davanın uzatılması kartopu misali giderek büyümesi demektir. Çünkü katılım giderek artıyor. Sosyal medyada bu giderek gündem oluyor. Bir, iki ay sonrasına da verseler ve davayı uzatsalar kan kaybetmeden buraya geleceğiz. Her duruşmada hayvanların haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

“KAYBEDEN ELAZIĞ BELEDİYESİ OLACAK”

Yapmış olduğu paylaşımlarından dolayı Elazığ Belediyesi tarafından hakkında açılan 10 bin TL manevi tazminat davasına ilişkin de konuşan Ceylan, “Aslında sadece hayvanlarla ilgili bir şeyleri paylaştığım için bana tazminat davası açılması, ifade özgürlüğüne çok büyük bir darbe. Ben normal bir barınak gönüllüsü değilim, ayrıca veteriner hekimim. Bu işe bütün detaylarıyla vakıfım. Yıllarca Elazığ barınağına gönüllü gitmiş bir veteriner hekimim. Bu tazminat davasını da susturma, yıldırma ve korkutma olarak görüyorum. Ama kaybeden Elazığ Belediyesi olacak. Bu davada henüz sonuçlanmadı” ifadelerini kullandı.