height="132" />
ENTERESAN BİR SEÇİM SÜRECİ İZLİYORUZ

ENTERESAN BİR SEÇİM SÜRECİ İZLİYORUZ

ABONE OL
May 13, 2023 11:54
ENTERESAN BİR SEÇİM SÜRECİ İZLİYORUZ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Vatandaş olarak mübarek Ramazan ayını beklemenin heyecanına bayram sonrası yapılacak olan seçim heyecanı da eklendi.

Gerçekten enteresan bir seçim süreci izliyoruz. Bu güne kadar geçen sürece şöyle bir bakacak olursak;

Erken seçim yok denilirken, bir anda erken seçim kararı gündeme geldi.

Ak Parti ve MHP Cumhurbaşkanı adaylarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu açıkladı.

Bizim açımızdan erken seçim problemi yok diyen muhaliflerin, iş ciddiye binince paçaları tutuşmaya başladı.

Erken seçim kararı İyi parti seçime giremesin diye alındı denildi. Hâlbuki İyi partinin seçime girebilmesi için seçim yasasında belirtilen kriterleri taşıdığı biliniyordu.

Meral Akşener İyi Partinin Cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

Ak Parti ve MHP tarafından Cumhurbaşkanlığı seçimleri için kurulan “Cumhur ittifakı’nı” acımasızca eleştiren muhalifler menfaatleri uğruna “Millet ittifakı’nı” kurdular.

CHP, 15 milletvekilini İyi Partiye önce verdi, sonra geri aldı.

Her fırsatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hodri meydan diyen Kemal Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığına aday olmadı.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün muhalefet partilerinin ortak adayı olma ihtimali gündeme geldi.

Akabinde Meral Akşener Cumhurbaşkanlığı adaylık kararından vazgeçmeyince, CHP, Saadet partisinin umut bağladığı Abdullah Gül’ü tasvip etmeyince devamında Abdullah Gül’den adaylık konusunda olumsuz açıklama gelince Temel Karamollaoğlu Saadet Partisinin Cumhurbaşkanı adayı oldu.

CHP, parti başkanlığına layık görmediği Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı adayları olarak açıkladı.

HDP’nin adayı değişmedi yine Selahattin Demirtaş… Vatan Partisi ise Doğu Perinçek ile adaylığa talip oldu.

Gerçekten enteresan bir tablo ortaya çıkmış oldu.

Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak ve itirazlar başlayacak. İtirazlar 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek. YSK, itirazları 12 Mayıs’ta karara bağlayacak. 13 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi Resmi Gazete’de yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanı aday adayları netleştiğine göre gelelim milletvekili aday adaylarına…

İlimiz genelinde özellikle Ak Partide aday adayları patlaması yaşadı. Tam 75 isim aday adaylığını açıkladı. Kimini yakından kimini ise kısmen tanıdığımız aday adayları bilbordlarda yer alan tanıtım afişleriyle ve özellikle de sosyal medya üzerinden yapmış oldukları paylaşımlar ile seçim propagandasına çoktan başladılar.

Temayül yoklamaları tamamladı. Yoklamalarda Parti teşkilat üyeleri tarafından aday adayları oylandı. Bence sağlıklı bir karar verilmesi için temayül yoklamalarını halka yaptırmak gerek. Sonuçta halkın milletvekili olacak kişiyi halkın önermesi daha mantıklı olur gibi geliyor.

Akabinde Ak parti aday adaylarının Ankara’da yapılan mülakatları da sona erdi. Mülakatlara aday adaylarına herhangi bir sorunun sorulmaması damgasını vurdu. Görüldüğü gibi enteresanlıklar devam ediyor.

Bana sorarsanız Ak Parti’nin milletvekili aday listesine girecek isimleri zaten belli. Temayül yoklaması da, mülakat ta formalite icabı yapıldı.

Neyse Siyasi partilerin aday listelerini en geç 21 Mayıs saat 17.00’ye YSK’ya vermeleri gerekiyor.

Bakalım partiler milletin vekili olmaya kimleri layık görecekler.

Özellikle Ak Partinin yapılan sayısız başvuru arasından çok mantıklı bir seçim yapması, halkın nasıl bir milletvekili istediğini iyi tespit etmesi gerekiyor.

Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.