height="132" />
  Seçmenin Cevabı 

  Seçmenin Cevabı 

ABONE OL
May 13, 2023 11:19
  Seçmenin Cevabı 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seçimini yaptı. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte canını, malını, geleceğini, ekonomisini Adalet ve Kalkınma Partisine emanet etti.

Sandıktan çıkan oylar aslında çok önemli mesajlar verdi. Beş ay gibi kısa bir sürede değişen fikirlerle oy oranlarının, sandalye sayılarının ve meclisteki oturma düzeninin nasıl farklılaşabileceğini hep birlikte gördük.

Seçmenler tarafından 7 Haziran’da, partilerin kendi aralarında uzlaşmaya giderek koalisyon kurabilmeleri için bir şans verilmişti. Deneyip görmek istemişlerdi. Fakat liderlerin, ülkenin selameti için bazı isteklerinden tavizler vererek kurabilecekleri koalisyon hükümetinin kurulmaması, yanlış politikalar, uyumsuzluk, davranışlar ve söylemler, oyalama süreci, yapmacık tavırlar ve samimiyetsizlik her şeyin kötüye gitmesine, gerginlik ve şiddet ortamının oluşmasına sebep oldu.  Bu durumun sonucunda da resmen halkın tepesi attı.

Terör olaylarının başlaması, ekonominin allak bullak olması, doların uçuşa geçmesi insanlarda nereye gidiyoruz? Algısını uyandırdı. Liderler, davranışları ve konuşmaları sonucu alenen seçmenini küstürdü.

Geçtiğimiz 13 yıllık dönemde ekonomi biraz da olsa canlanmış, çözüm sürecinin amacına karşılık sonucu herkesi şaşırtsa da, terör olayları azalmıştı. Son 5 ayda rüzgâr tekrar ters yönden esmeye başlayınca, seçmen resmen yumruğunu masaya vurdu.

Geçen beş aylık dönemde yaşananların sonucu olarak halk: ‘’Ülke için, millet için bir araya gelerek bir koalisyon hükümeti bile kuramadıysanız, geçici seçim hükümeti için bile destek vermediyseniz o zaman bir partinin tek başına iktidar olması gerekir’’ dedi. Bu yetkiye de Ak Partiyi layık gördü.

Seçmenin oylarıyla verdiği cevap: ‘’Biz gerektiğinde şans tanırız, verilen şans kullanılamazsa tavrımızı koyarak verdiğimiz şansı fazlasıyla geri alırız’’ ayrıca  ‘’konuşmalar ve davranışlar arasındaki tutarsızlığı anlayacak kapasitedeyiz,  kelime oyunlarına, duygu sömürülerine, meydanlardaki atıp tutmalara bakmaz verdiğimiz emanet oyları fazlasıyla geri alırız’’ şeklinde oldu.

Artık insanlar, takım tutar gibi siyasi parti tutmaktan vazgeçti… Kapı kapı şeker, çay, pirinç dağıtarak  oy toplama zamanları da geçti. Konuşmalardaki ve icraatlardaki samimiyetin ve uyumun derecesi değerlendirildi ve halkın kararı bu yönde netleşti.

7 Haziran seçimlerinde partilere koalisyon yolunda şans tanıyan seçmen, 1 Kasım seçimlerinde verdiği şansı tamamen geri aldı.

Tek başına iktidar olmaya layık görülen Ak Parti, zaferini coşkuyla kutladı. Tüm muhalefet partilerine karşı ezici bir fark atan Ak Parti, projelendirip uyguladığı seçim çalışmaları sayesinde, tek başına iktidar olmayı fazlasıyla hak etti.

Şimdi muhalefet parti liderleri çeşitli bahanelerin arkasına sığınmaya çalışsalar da, birilerini suçlasalar da fazla söze gerek yok her şey açık seçik ortada… Liderlerin şapkalarını önüne koyarak, nerede ne hata yaptıklarını tespit etme zamanı geldi de geçti bile…

Bundan sonra neler olacağını tahmin etmek pek de zor değil…

Adalet ve Kalkınma Partisi yaklaşık % 49.5 oranında oy alarak iktidar partisi oldu. Kısacası seçmenin yarısı Ak Parti’ye evet… Diğer yarısı da hayır dedi. Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu seçim sonrası ilk konuşmasında ‘’Hiç kimse mağlubiyet psikolojisi yaşamasın. Türkiye kazandı. Ben herkesin başbakanıyım’’ diyerek halkın beğenisini kazandı.

Bundan sonrasında, eğer Ak Parti ve Sayın Davutoğlu oy alamadığı % 50’lik kesimi de dinler, herkese eşit mesafede olursa, seçim öncesi bulunulan vaatler yerine getirilirse, insanlar ekonomik ve psikolojik olarak rahatlarsa, teröre taviz verilmeden sonuna kadar mücadeleye devam edilirse, önümüzdeki yıllarda da bu millete başbakanlık yapacağından hiç şüphem yok.

Gelelim Elazığ Halkının beklentisine: Elazığ halkı Ak Parti’ye tam destek verdi. Ak Partili 4 milletvekili Elazığ’ın temsilcisi olarak meclise gönderildi. Halkın beklentisi Ak Parti’nin de Elazığ’a tam destek vermesi…  4 vekilimizin de Elazığ’ı mecliste layıkıyla temsil ederek, gözümüz kulağımız olması… Elazığ’ın sorunlarına çözümler bulunması…

Ak Partinin ve seçilen milletvekillerinin verilen bu şansı ve desteği göz ardı etmeyip çok iyi değerlendireceklerinden ve beklentileri boşa çıkarmayacaklardan eminim… Çünkü 1 Kasım seçimlerinde seçmen, unutmamamız gereken bir şeyi hatırlattı. ‘’Hayatımızın her döneminde karşımıza çıkan şansı çok iyi değerlendirmemiz gerek, her zaman ikinci bir şans olmayabilir.’’ Bu vesile ile 1 Kasım seçim sonuçlarının vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.

Saygılarımla…

Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.