DOLAR 33,1049 0.15%
EURO 36,0967 0.34%
ALTIN 2.560,030,37
BITCOIN 22470641,24%
Elazığ
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

 
height="132" />  
EYYY; BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI!

EYYY; BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI!

ABONE OL
May 13, 2023 11:34
EYYY; BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Malumunuz. Önümüz seçim. Yapılacak olan seçimlerde ise seçmenin en isabetli kararı verebilmesi adayları tanımasıyla, adayların tanınması da onlara doğru soruları sormakla mümkün.

Sonuçta yerelde haber koşturan biz gazeteciler yapılacak olan yerel seçimlerde milletin en isabetli kararı vermesine yardımcı olmak adına haberlerimizi yaparken aday olan herkese de kapılarımızı açmalıyız. Aday olan kişilere doğru soruları sorarak milletin en isabetli kararı vermesine yardımcı olmalıyız.

Ancak, herkesin soracağı soru neticede farklıdır. Mutlaka benim de eksik bıraktığım birçok soru elbette ki olacaktır. Şimdi soracağım soruların bazıları bir küçük şehir adayı için zor sorular olabilir; ancak hem Türkiye son 10 yıl içinde birçok alanda ciddi mesafeler aldı, çıta çok yükseldi, hem de Elazığ sahip olduğu tarihi referanslarla bu soruların sorulmasını hak ediyor diye düşünüyorum.

İşte sorularım:

Size göre belediye başkanı kimdir, kanunlarda tanımlanmış görevlerinin dışında toplumda bir misyonu var mıdır? Belediye başkanının kadim kültürümüzde niçin şehir emini olarak tanımladığını düşünüyorsunuz?

Uzun süren seyahatlerinizde Elazığ’ı özler misiniz, bu seyahatlerden sonra Elazığ’a dönmek sizi heyecanlandırır mı?

Elazığ ile ilgili hedefleriniz nelerdir? Size döneminizin sonunda nasıl bir Elazığ hayal ettiğinizi sorsam, nasıl bir tablo çizerdiniz?

Bu hizmet yarışına ekibinizi oluşturarak mı giriyorsunuz, yoksa ‘ben bir aday olayım ekip işi kolay’ diye mi düşünüyorsunuz?

Beraber çalışmayı planladığınız ekipte size yakınlık (akraba ve arkadaş) derecesine mi dikkat ediyorsunuz, yoksa uyum içinde çalışmanın yanı sıra, yakınlık derecesine bakmadan şehrimize katkı sağlayacak kişileri ekibinizde düşünüyor musunuz?

Size göre yerel siyasette kadın ve gençlerin yeri nedir? Ekibinizde kadın ve gençlere yer verecek misiniz?

Siyasetin doğası gereği seçimlerde herkes size oy vermeyebilir, fakat seçildikten sonra toplumun genelinin sizi bir şehir emini olarak benimseyeceğini düşünüyor musunuz? Toplumun genelinin sevgi ve kabulünün kazanılması ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Yerel siyaset ve uygulamalarının bir şehirdeki toplumsal barışı etkilediğini düşünüyor musunuz? Bir şehir emini adayı olarak şehrimizde birlik, beraberlik, kardeşlik ve sağduyunun güçlenmesi için ne gibi düşünceleriniz var.

Seçmenler sadece beş yılda bir belediye başkanı ve meclis üyelerini seçmeye memur insanlar mıdır? Asil olan seçmenin, vekâleti verdikten sonrada yönetime katkısı olması gerekmez mi? Halkın yönetime katılması konusunda ne düşünüyorsunuz, bununla ilgili bir model öneriniz var mı?

Size göre yerel yönetim ekseninde sivil toplum örgütlerinin önemi nedir? Elazığ’da ki bu organizasyonlardan nasıl istifade etmeyi düşünüyorsunuz?

Belediyecilik biraz resmi, biraz özel, biraz da siyasal bir kurumdur. Hep bu kurumlarda çalışmanın zor ve sıkıntılı bir iş olduğu ifade edilir. Size göre bu tür kanaatlerin kaynağında ne vardır? Bu gerçeklik ya da algıyı ortadan kaldıracak nasıl bir yönetim anlayışı vaat ediyorsunuz?

Mevcut yönetimin hangi anlayış, yöntem ve uygulamalarını tenkit ediyor, hangi alanlarda yetersiz kaldığını düşünüyorsunuz? Bunlara karşı sizin yaklaşım ve önerileriniz nelerdir?

Mevcut yönetimin başarılı olduğu alanlar sizce nelerdir, hangi güzel hizmetleri yapmıştır? Size göre muhalefet yapılan güzel işleri görmeli ve takdir etmeli mi? Yoksa onları anlatmak bize düşmez diye mi düşünüyorsunuz?

Mevcut yönetim, hatalı olduğu ve yetersiz kaldığı alanlar olduğunu düşünüyor mu? Gerçekleştirdiği sosyal çalışmalar, kültürel çalışmalar, tanıtım çalışmaları, imar çalışmaları, ulaşım hizmetleri, su hizmetleri, kanalizasyon çalışmaları, çöp hizmetleri, zabıta hizmetleri, cenaze hizmetleri, itfaiye hizmetleri ve nikâh hizmetlerinin hepsine ayrı ayrı 10 üzerinden not verse, kaç verirdi? 10’dan düşük not verdiği alanlardaki düşüklüklerin nedenleri nelerdir? Bunları telafi etmek için neler yapmayı planlıyor?

Elazığ sizce nasıl marka şehir olur? Bu zamana kadar mevcut yönetim bu konuda neler yapmıştır? Elazığ’ı marka şehir yapacak çok ciddi ve temeli sağlam beş öneriniz nedir?

Elazığ’ın en ciddi beş sorunu nedir? Bu sorunlar için çözüm projeleriniz nelerdir?

Elazığ’ın mahallelerinin sorunlarına ne derece vakıfsınız? Bu sorunlarla ilgili çözüm önerileriniz nelerdir?

Belediyecilikle ilgili mevzuata hâkim misiniz, bu konuda çalışmalarınız var mı?

Yaptığınız seyahatlerde gittiğiniz şehirleri belediyecilik açısından gözlemler misiniz? Bu zamana kadar neleri not ettiniz?

Yurt dışına seyahatleriniz oldu mu, yabancı ülkelerdeki belediyecilik anlayışıyla ilgili çalışmalarınız var mı?

Yerel yönetimle ilgili hangi kitapları okudunuz, en son okuduğunuz ve sizi en çok etkileyen kitap hangisidir?

Kadim medeniyetimizdeki belediyecilik anlayışını ve ikame kurumları incelediniz mi? Oralardan bugüne taşınması gereken hangi anlayış ve uygulamaların olduğunu düşünüyorsunuz?

Elazığ üzerine çalışmalar yapmış hangi akademisyen ve araştırmacılarla tanışıyorsunuz? Çalışmalarını temin ettiniz ve incelediniz mi? Onlardan nasıl istifade etmeyi düşünüyorsunuz?

Ve son sorum;

Bu şehre bu zamana kadar ne tür katkılarınız oldu, bu şehri nerede, nasıl temsil ettiniz?

Ahiret bilincine sahip insanlar, bu imtihan dünyasında düşünmeden, tartmadan karar vermezler. Gözleri açmanın, kulakları işittirmenin, kalpleri hissettirmenin, zihinleri parlatmanın yolu soru sormaktan geçiyor. Soru sormamak sürüleşme demek.

Bu yazıyla adaylarımıza doğru soruları sormanın kapısını aralamak, onları da biraz olsun düşündürmek istedim.

Saygılarımla…

Yazarın Tüm Yazılarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.