DOLAR 32,8046 -0.18%
EURO 35,6529 -0.18%
ALTIN 2.540,17-0,18
BITCOIN 21788560,54%
Elazığ
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

 
height="132" />  
ŞEHİR HASTANESİ ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ TÜM BÖLGEYE HİZMET EDİYOR.

ŞEHİR HASTANESİ ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ TÜM BÖLGEYE HİZMET EDİYOR.

ABONE OL
Şub 26, 2021 01:29
ŞEHİR HASTANESİ ÇOCUK YOĞUN BAKIM ÜNİTESİ TÜM BÖLGEYE HİZMET EDİYOR.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid 19 pandemisi sürecinde ayrı bir önem kazanan yoğun bakım üniteleri bakımından ülkemiz pek çok ülkeden daha donanımlı olarak ön plana çıktı. Şüphesiz bunda Şehir Hastanelerinin katkısı çok büyük.

Ülkemizin sağlık alanınındaki vizyon projelerinden olan şehir hastaneleri kapsamında hizmete açılan Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi de bu kapsamda hem ilimize hem de tüm bölgeye hizmet ediyor. Şehir hastanesinde bulunan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi şehrimize hizmet etmekle birlikte bölge illerinden gelen hastalara da hizmet veriyor. Hastanenin heliport alanlarının da bulunması başka illerden sevk edilen yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların transferi konusunda büyük avantaj sağlıyor.

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi bünyesindeki Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi 2018 yılından beri hizmet vermekte olup mevcut bazı aksaklıkların giderilmesinin ve ülkemizde sınırlı sayıda (100 civarında) bulunan Çocuk Yoğun Bakım Uzmanlarından birinin hastaneye atanmasından sonra tam kapasite ile aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. En son teknoloji ile uyumlu tıbbi cihazlarla donatılan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi ilimize ve bölge illerine hizmet etmektedir.

Sağlık Bakanlığı’nca 3. düzey Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi olarak tescil edilmiş olan Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkezdir. Klinikde 13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcuttur. Yoğun bakım ünitesinde izolasyon tedibiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunmaktadır.

Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’nde multidisiplinler yaklaşımıyla kritik çocuk hastalara 24 saat süresince yaşamsal destek verildiğini belirten Çocuk Yoğun Bakım Uzmanı  Dr.Şahin SİNCAR “Yaşamsal fonksiyonları risk taşıyacak şekilde bozulmuş her hasta kritik hasta olarak tanımlanır. Yenidoğan döneminin bitiminden 1 ay- 18 yaş arası çocuklar; vücut yapısı, fizyolojisi ve psikolojisiyle yetişkinlerden çok farklıdır. Yoğun bakım takip ve tedavisi gerektiren durumlarda yetişkin yoğun bakımları, çocukların tedavi ve bakım ihtiyaçlarının karşılanmasında yetersiz kalır. Bu nedenle çocukluk yaş grubunda görülen hastalıkların ve tedavilerinin farklılık göstermesi nedeniyle bu yaş grubundaki kritik hasta çocuklar çocuk yoğun bakımlarda tedavi edilmektedir. Çocuk yoğun bakım üniteleri, bebekliğin ve çocukluğun her döneminde acil vakaların tedavi ve kontrolüne yönelik ekipmanlarla donatılır.

Çocuk yoğun bakım ünitelerinde çocuk hastalıkları alanında uzmanlaşan hekimler, hemşireler ve yardımcı sağlık personelleri tarafından oluşturulan multidisipliner ekipler görev alarak yaşam bulguları risk altında olan çocuklar 24 saat kesintisiz olarak izlenmektedir.

Yoğun bakım ünitelerinde hasta mahremiyetinin korunması, bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi, gerekli hijyenin sağlanması ve hasta konforunun sağlanması gibi hususlara yönelik olarak çocuk yoğun bakım ünitelerinde izole ve tekli odalar yer alır.

Ünitemiz 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile entegre olarak kritik durumdaki çocukların kabul edildiği, en üst düzeyde tıbbi bakım ve tedavinin yapılabildiği bir merkezdir. Kliniğimizde 13 adet tek kişilik izole yoğun bakım odası mevcuttur. Yoğun bakım ünitemizde izolasyon tedibiri gerekecek hastalar için ayrılmış 1 adet temas ve solunum izolasyon odası bulunmaktadır.”dedi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.