height="132" />
Elazığ TSO O-IOHS PROJESİNE START VERDİ

Elazığ TSO O-IOHS PROJESİNE START VERDİ

ABONE OL
Şub 26, 2021 01:37
Elazığ TSO O-IOHS PROJESİNE START VERDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odasında Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesine Start Verildi.

Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA-Instrument for Pre Accession)’nın “İstihdam, Eğitim, Sosyal Politikalar” bileşeni altında İş Sağlığı ve Güvenliğinin İyileştirilmesi Hibe Programı (IOHS) uygulanmaktadır. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen söz konusu hibe programı, Sözleşme Makamı olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmektedir.

“Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi”, program kapsamında Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmektedir. Projenin toplam bütçesi 148.224,30 Avro olup, bu tutarın 15.696,95 Avro’luk kısmı Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası‘nın eş finansman katkısıdır.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Yürütülen, Elazığ 2.OSB Müdürlüğü ve Elazığ İŞGEM Ortaklığında devam eden AB ve Türkiye Cumhuriyeti’nin finanse edeceği “Çevrimiçi Etkileşimli İSG Risk Değerlendirme Sistemi (O-IOHS) Projesi” Planlama ve Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir ilk

Proje; AB ülkelerinde yaygınlaşan Online İnteraktif ISG Uygulamalarının Türkiye’de ilk pilot uygulama olarak Elazığ TSO üyeleri için devreye alınması amaçlanan ve ilk etapta madencilik sektörü için geliştirilecek sistem ile mevcut durumda fiziksel olarak yerinde gerçekleştirilecek risk değerlendirmeleri, bu yeni sistem ile işletmelere zaman ve para tasarrufu sağlanmasını amaçlıyor. Ayrıca proje, sistem ile ulusal düzeyde ISG uygulamalarının yerel düzeyde uygulamalarının verimliliği, bilinirliği ve veritabanı oluşturulmasına katkı sağlayacak.

Proje Planlaması Tamamlanarak Çalışmalar başladı.

Elazığ TSO Meclis Toplantı Salonu’nda Odamız Muhasebe ve Finans Müdürü/Proje Koordinatörü Defne Yıldırım, Odamız Proje Yatırım ve İzleme Koordinatörü/Proje Eğitim Sorumlusu Osman Seçgin, Proje Teknik Uzmanı Kübra Aytekin Demirdağ ve Proje Asistanı İbrahim Tanyıldızı’nın katılımıyla gerçekleşen proje ekibi toplantısında 01.02.2021 tarihi itibariyle başlayan ve 18 aylık proje süresince izlenecek yol haritası oluşturulup, görevlendirmeler yapıldı.

İlimizde bulunan 19 firmaya ait 79 adet Maden ve Taş Ocağı ile yürütülecek faaliyetler kapsamında işletme sahiplerine, yöneticilerine ve çalışanlarına eğitimler verilecek (930 kişi), farkındalık atölyeleri ve işletmelerde İSG konusunda alınacak tedbirler ile kurumsal ve teknik kapasitenin arttırılarak iyi uygulamalar ve yasal düzenlemelere uyum düzeyi arttırılacaktır. Ayrıca Online ISG Risk Değerlendirme Merkezine AB ülkelerinde uygulanan EU-OSHA izinli Risk Değerlendirme Merkezi statüsü kazandırılacaktır.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.