height="132" />  
ÇİN’den DÜNYAYA AŞI MİLLİYETÇİLİĞİNİ ÖNLEME ÇAĞRISI!

ÇİN’den DÜNYAYA AŞI MİLLİYETÇİLİĞİNİ ÖNLEME ÇAĞRISI!

ABONE OL
Şub 26, 2021 21:31
ÇİN’den DÜNYAYA AŞI MİLLİYETÇİLİĞİNİ ÖNLEME ÇAĞRISI!
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Çin, Bahar Bayramı tatilinde diğer ülkelere Covid-19 aşısı sevkiyatını sürdürdü. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, yedi günlük Bahar Bayramı tatilinde gerçekleştirilen Covid-19 aşısı sevkiyatıyla ilgili bilgi verdi. Hua Chunying, Bahar Bayramı’nda Zimbabve, Türkiye, Peru, Fas, Senegal, Macaristan ve Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere yedi ülkeye Covid-19 aşısı teslimatı yapıldığını kaydetti.

Hua Chunying, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in küresel çapta Covid-19 aşısı planı hazırlanması çağrısına değinerek, Çin’in, Guterres’in aşıların adil şekilde dağıtılması ve daha fazla ülkeye ulaştırılması için harcadığı çabalara destek verdiğini vurguladı. Hua, şu anki koşullarda Çin’in aşıların adil dağıtılmasına yararlı olacak bütün çağrılara açık bir tutumla yaklaştığını ve diğer taraflarla bu konuda temas ile koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu aktardı. Hua, taraflara “aşı milliyetçiliğini” önlemek ve aşıların adil şekilde dağıtılmasını sağlamak için ortak çaba harcama çağrısında bulunarak Çin’in diğer taraflarla aşı ve salgını önleme alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Hua, “Çin, DSÖ’nün küresel COVID-19 aşısı ve tedavisi programına (ACT Accelerator) katılarak 10’dan fazla ülkeyle aşı geliştirme işbirliğini sürdürdü. Çin ayrıca, DSÖ’nün COVAX olarak bilinen küresel aşı planına da dahil oldu. DSÖ’nün talebi üzerine, gelişen ülkelerin acil ihtiyacını karşılamak için COVAX planı kapsamında 10 milyon doz Çin yapımı aşı sağlamaya karar verdi. Çin ayrıca, talepte bulunan 53 gelişen ülkeye halihazırda aşı yardımında bulundu. Çin aşılarının acil kullanımını onaylayan 22 ülkeye aşı ihraç etti. Aynı zamanda Çin, aşının yarı mamül olarak gönderilmesi konusunda diğer ülkelere yardım edecek. Çin, BM barış güçlerine de aşı bağışlamaya karar verdi” diye konuştu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.