height="132" />
DSİ SON 18 YILDA ELAZIĞ’DA 15 BARAJ YAPTI

DSİ SON 18 YILDA ELAZIĞ’DA 15 BARAJ YAPTI

ABONE OL
Şub 13, 2021 14:25
DSİ SON 18 YILDA ELAZIĞ’DA 15 BARAJ YAPTI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Elazığ’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

Elazığ’ın Münbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Elazığ ilinde inşa edilen 9 sulama tesisi ile 137 Bin 220 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür YILDIZ,’ Böylece Elazığ topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 98 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

173 Bin 770 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

Elazığ’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 173 Bin 770 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 251 Milyon 235 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Elazığ zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.’ dedi.

Elazığ’ımıza 15 Baraj Kazandırdık.

Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Elazığ’ımız da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 84 adet Tesis ile 2 Milyar 509 Milyon 152 Bin 989 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Elazığ’da son 18 yılda 15 baraj inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 1 Baraj ile 2 Bin 330 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

Diğer taraftan Elazığlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Elazığ’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 1 barajın yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Elazığ’a Menba Kalitesinde İçmesuyu

Genel Müdür YILDIZ, Diğer taraftan yapımı tamamlanan 2 adet ve inşaatı devam eden 3 adet içmesuyu tesisi ile toplamda 707 Bin 562 kişi için yılda 28,15 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

Elazığ’da Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Elazığ ilinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 47 adet taşkın koruma tesisi ile 45 yerleşim yeri ve 3 Bin 569 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

3 Adet Yeraltı Barajı Depolama Tesisinin Çalışmaları Tamamlandı.

Baraj ve Gölet çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı inşa çalışmalarımız kapsamında Elazığ ilimizde 3 adet depolama tesisi çalışmalarımız tamamlanmıştır dedi.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.