height="132" />
KAMU ÇALIŞANLARI EK ZAM İSTİYOR

KAMU ÇALIŞANLARI EK ZAM İSTİYOR

ABONE OL
Şub 10, 2021 22:11
KAMU ÇALIŞANLARI EK ZAM İSTİYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2021 Ocak ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan Ocak 2021 fiyatlarına göre yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.939,69 TL olarak hesaplandı. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 8.136,21 TL olarak belirlendi. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre 273,42 TL, %3,47 oranında arttığını gösterdi.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre 88,83 TL, %3,00 oranında yükselerek 3.047,85 TL olarak hesaplandı. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2020 yılı Ocak ayında 3.109,47 TL olarak tahmin edildi.

“KAMU ÇALIŞANLARINA EK ZAM YAPIN”
Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi tarafından yapılan araştırmayı değerlendiren Genel Başkan Önder Kahveci, “Bu sonuçlar, kamu çalışanlarının ve emeklilerinin maaşlarında yaşanan reel kayıpları gözler önüne sermektedir. Özellikle salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz son bir yıldır, ekonomik anlamda piyasalardaki hareketlenmenin cenderesini yine kamu çalışanları ve emekliler çekiyor. Yaşanan kayıpların telafi edilmesi bir yana, zorunlu harcama kalemlerinde fahiş artışlar hız kesmeden devam ediyor. Bu durumda alınan maaşlarla sadece mutfak, barınma, ısınma gibi kış aylarının zorunlu harcamalarına dahi gücü yetmeyen kamu çalışanlarının maaşlarında ek ödeme yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir” dedi. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.