height="132" />  
BU ÜNİVERSİTEDE ÜRÜNLERİN GELİRİ ÖĞRENCİLERE BAĞIŞLANIYOR

BU ÜNİVERSİTEDE ÜRÜNLERİN GELİRİ ÖĞRENCİLERE BAĞIŞLANIYOR

ABONE OL
Oca 29, 2021 14:59
BU ÜNİVERSİTEDE ÜRÜNLERİN GELİRİ ÖĞRENCİLERE BAĞIŞLANIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT Kayısı Ürün Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Malatya İçin Gurur Kaynağı

Rektör Prof. Dr. Karabulut yapmış olduğu açıklamada özellikle eklem ağrılarına, vücut ağrılarına, spor yaralanmaları ve ağrılarına karşı bizim yaptığımız uluslararası makaleler dışında başka ülkelerin de yapmış olduğu çalışmalardan yola çıkarak esinlenmiş olduğunu belirtti. Karabulut, Kayısı çekirdeği yağının özellikle egzersiz sonrası kas ağrılarında masaj ile kullanılmasına dair yaptığımız çalışmalar uluslararası makalelerde ve dergilerde yer bulduğunu belirterek, “Tabii bu Malatya için gurur kaynağı çünkü kayısı çekirdeği özellikle de acı kayısı çekirdeği eskiden çöpe atılan bir üründü. İçerisinde ağrı kesici maddenin var olduğunu biliyoruz, bununla ilgili araştırma çalışmaları yapıyoruz. Tarım bakanlığındaki gıda takviye sürecindeki aşamalardan dolayı da tarım bakanımıza ve tüm ekibe ayrıca teşekkür ediyoruz. Bu süreç sadece ARGE’ye değil, ÜRGE’ye de dönüştürmüş olduk.

Kayısıya Bilimsel Bakıyoruz

Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Malatya deyince evet herkesin aklına kayısı geliyor, bu süreç içerisinde biz de bilimsel çalışmaları bu yöne odakladık. Malatya Turgut Özal Üniversitesi deyince de akla kayısı geliyor, bilimsel anlamda araştırdığımızda sağlıkta, ar-ge de ve tabii ticari ve ekonomik anlamda da şehrimizin çiftçisi direkt kayısıya bağlı. Hepimiz çocukluğumuzdan beri bahçelerde kayısı ile uğraşırdık. Kayısı’nın kükürtlenmesini, çekirdeklerinin çıkartılmasını izlerdik. Bugün de biz kayısıyı ürüne dönüştürdük. İşin ar-ge boyutunda antioksidan etkisini, strese karşı koruyucu olduğunu gördük, total stresi azalttığına dair birçok makale hem yazdık hem okuduk, bununla ilgili çalışmaları da gün geçtikçe arttırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Malatya’ya Farklı Bir Değer Katar

Yapılan çalışmalarda Malatya’nın değerlerini ön planda tutarak, bilimsel araştırmalar eşliğinde ilerlemeler kaydettiklerini belirten Karabulut bu çalışmalar Malatya’mıza farklı bir değer katacak ifadelerine yer verdi ve “Hangi ile giderseniz gidin, kendi öz değeri hangisiyse onunla ilgili bilimsel çalışmaları gün geçtikçe artıyor. Bizler de bu çalışmaları yaparken hep bunu gözlemledik. Ziraat fakültemizde bitkisel üretimle ilgili birçok çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle de kayısı ile ilgili ürünlerimizi geliştirmeye devam ediyoruz. On beş yılı aşkın süredir biz bununla uğraşıyoruz. Obezitede de faydalı olduğuna dair bulgular mevcut. Bilimsel çalışmalara devam ediyoruz.
Kayısı çekirdeğinden çıkardığımız antioksidan etkinin seviyesini birçok hastalıkta denedik. Her bir kanser türünde ayrı ayrı denedik. Kolon kanserinde, meme kanserinde koruyucu etkilerine baktık. Süreç içerisinde doktorların da tavsiye ettiklerini gördük.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin Ve Dünyanın Birçok Yerinden Talepler Oluyor

Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinden insanlardan olumlu dönüş aldıklarını belirten Rektör Prof. Dr. Karabulut, “Geçen yıl Kanada büyükelçisi geldi ve eşinin kullandığını söyledi. Uykularının rahatladığını ve stresini önlediğini söyledi. Bu bilim insanı ile tanışmaya geldim dedi. Aynı zamanda biz bunun gelirlerini üniversite öğrencilerimize bağışladık. Kükürtlü kayısının içerisindeki kükürtün antioksidan madde içermesi, bunun da gıda ile tüketilmesi sonucunda faydalı olduğunu dair bulgularımız mevcut. Özellikle Covid 19 gibi bir süreç içerisinde daha çok dikkat çekiyor.” dedi.

Yan Etkisi Var Mı?

Prof. Dr. Aysun BAY KARABULUT, “Kayısı çekirdeğinin içerisinde siyanür bulunduğuna dair literatürde mevcut bilgiler var. Doğrusu biz de ölçtük bu değerleri. Yan etki olmaması için dünden bugüne tüm makaleleri ve çalışmaları inceleyerek, tarım bakanlığının gıda risk kontrol komisyonu ile birlikte dozları ayarladık ve bugün ürünümüz Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’nin de destekleri ile pozitif ürünler listesinde yer alıyor. Aynı zamanda ürünlerimiz hakkında kayisir.com web sitemizden de detaylı bilgi alabilir ve bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.” İfadelerini kullandı.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Aladağ, “Hocamın başarılarına hayran oldum, bu başarıdan pay almak için buraya geldim, çok güzel çalışmalara imza atılıyor. Sonuçlar gördüğünüz şekilde, rüya gibi. Hastalar çok fayda görüyor. Geçtiğimiz günlerde arayan bir hasta, hiçbir ilaçta görmediğim faydayı gördüm, ağrılarım gitti ifadelerini kullandı. Tabi ki bizler çalışmalarımızı arttırarak bu yönde devam ettireceğiz.” İfadelerine yer verdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.