height="132" />  
TWİTTER’a REKLAM YASAĞI

TWİTTER’a REKLAM YASAĞI

ABONE OL
Oca 21, 2021 18:20
TWİTTER’a REKLAM YASAĞI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Türkiye’de temsilci belirleme ve bunu resmi olarak bildirme yükümlülüğünü yerine getirmedikleri için Twitter Periscope ve Pinterest uygulamalarına reklam yasağı getirildi. 19 Ocak tarihi itibari ile Resmi Gazete yayını ile yürürlüğe giren reklam yasağına göre; “Twitter uygulamasına Türk Şirketler artık reklam veremeyecek.”

OLAN TWITTER’A OLUR
Bu durumda reklamverenlerin ne yapacağı ile ilgili açıklamalarda bulunan İletişim ve Medya Danışmanı Barış Karaoğlan, “Öncelikle bilinmelidir ki, reklam sektörü bu anlamda ciddi bir zarara uğramaz. Uğrayamaz. Reklam dünyası akan su gibidir, akar ve yatağını bulur. Olan Twitter’a mı olur dersek, aslında tam da öyle olur. Rakip ve alternatif mecralar reklam pastasından hemen paylarını alabilmek için sıraya girerler. Çünkü reklam döngüsü devam etmek zorunda ve hızlıca yeni bir kriz yönetimi ile yeni kampanyalar birbirini kovalar. Hatta bu reklam yasağının uygulanıyor olması, reklamcılar arasında yeni kampanya fikirlerini de beraberinde getireceğinden belki de reklamveren tarafında yeni bir hareketlenmenin de yaşanacağı anlamına gelebilir” dedi.

“YUKARI KAYDIR” REKLAMLARI DA YASAKLANDI MI?
Influencerlar, fenomenler ve ünlülerin bu yasak kapsamında tutulmuyor gibi görünseler de içinde reklam unsuru barındıran tüm içeriklerin bu yasak kapsamına dahil edileceğini anlatan Karaoğlan, “Bu durumda böyle bir riski ne reklamveren alabilir, ne de o reklamı sayfasında yayınlayacak hesap sahibi. Reklam şirketleri de bu konularda tebdirlerini alacaklardır elbette. O yüzden içinde reklam-tanıtım olabilecek her durum bu yasak kapsamına alınacaktır” ifadelerine yer verdi.

TÜRK OLMAYAN ŞİRKETLER REKLAM VEREBİLECEK Mİ?
Reklamın yurtdışından verilse bile hizmet Türkiye’den alınabiliyorsa bu reklamın da yasak kapsamına gireceğinin altını çizen Karaoğlan, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Burada en çok dikkat edilmesi gereken konu şu; bu yasağı delmeye çalışacak girişimlerin olabileceğini hesap edersek, yabancı kaynaklı bir şirket üzerinden elbette Twitter’a ya da yasaklı diğer platformlara reklam verilebilir-verilecektir fakat bu durumda, reklamın içeriği Türkiye’deki bir hizmeti ya da ürünü barındırıyorsa, yine reklam yasağına dahil edilebilecektir. O yüzden önem ve özenle dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğundan, yasalarımız önünde suç olabilecek girişimlerden kaçılması doğru olacaktır.”

TWITTER NE YAPACAK?
Karaoğlan, bu süreçte twitter tarafından ne yapılması gerektiği ile ilgili ise, “Twitter’ın yapacağı şey belli, bir durum değerlendirmesi yaparak, ne kaybettik, ne kazanacağız sorularını kendilerine soracak ve bir hareket planı çerçevesinde kararlarını uygulamaya sokacaklar. Temsilci atayarak, sergilemeye çalıştıkları kararlı tutumlarından vazgeçmeleri en doğru yol olacaktır. Aksi halde, sosyal medya kullanım alışkanlıklarının bu kadar yoğun olduğu ve reklam pastası bu denli büyük olan bir ülkeden tam anlamıyla vazgeçmek, verilebilecek en yanlış karar olacaktır. Tahminen önümüzdeki günlerde temsilci atamaya karar verdiklerini açıklayacaklardır” diye konuştu. (BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.