height="132" />  
PROFESÖRE TEPKİLER BÜYÜYOR

PROFESÖRE TEPKİLER BÜYÜYOR

ABONE OL
Şub 9, 2021 03:38
PROFESÖRE TEPKİLER BÜYÜYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Sakarya Üniversitesinde Tarih bölümü araştırma görevlisi Ebubekir Sofuoğlu hakkında televizyon programında yaptığı açıklama nedeniyle soruşturma açıldı.

Sofuoğluna sosyal medya üzerinden gelen tepkilere üniversite rektörü Fatih Savaşan ve Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başkanı Yekta Saraç’tan açıklama gecikmedi. Saraç “Sakarya Üniversitesindeki bir öğretim üyesinin katıldığı bir televizyon programında üniversitelerimiz hakkında sarf etmiş

olduğu ve kamuoyunun haklı olarak büyük tepkisini çeken ifadelere dair üniversitesince işlem başlatılmıştır. Bilindiği üzere akademisyenlerle ilgili disiplin işlemleri kanun gereği ancak üniversiteleri tarafından başlatılabilmekte ve yürütülebilmektedir. Evlatlarımızın okuduğu üniversitelerimizin, zikretmeye bile hicap duyduğumuz mekânlara benzetilmesi ve çok çirkin ifadelerin kullanılması asla kabul edilemez. Bu vesile ile akademik ifade özgürlüğünün yanlış anlaşılmaması ve hocalarımızın milletimizin değerlerine ve hassas olduğu konulara ve kavramlara dair konuşurken son derece dikkatli olmaları gerektiğini belirtmek isteriz.” şeklinde açıklamada bulundu. Üniversite Rektörü Fatih Savaşan “Üniversitemiz Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’nun ulusal bir kanalda yapmış olduğu açıklamaların kabul edilmesi ve hoş görülmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Söz konusu konuşma ile ilgili gerekli işlemler yapılacaktır.” şeklinde resmi Twitter hesabından açıklama yaptı.

Son olarak Sakarya Üniversitesi resmi Twitter hesabında kamuoyu açıklaması yapıldı. Açıklama görselinde ” Söz konusu konuşmayla ilgili gerekli işlemlerin başlatıldığı kamuoyuna saygıyla duyurulur.” şeklinde ifadeler yer aldı. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.