height="132" />
OBEZİTEDE AMELİYATSIZ TEDAVİ

OBEZİTEDE AMELİYATSIZ TEDAVİ

ABONE OL
Oca 8, 2021 02:50
OBEZİTEDE AMELİYATSIZ TEDAVİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Covid- 19 vakaları her geçen gün artarken, obezite hastaları bu rahatsızlığın seyri açısından riskli gruplar arasında yer alıyor.

Bu kişiler bağışıklık sistemindeki problemler nedeniyle enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale geliyor ve belirtileri daha şiddetli yaşadıkları gözlemlenirken, iyileşme süreleri de uzayabiliyor. Bazı hastalar doğru diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle obeziteden kurtulabilirken, bazıları için ise bu mümkün olmuyor. Bu konuda son dönemlerde dünyada obezite tedavisinde ameliyatsız yöntemler hasta konforu ve yüksek başarı oranları ile ön plana çıkıyor. Özellikle Türkiye’de sadece Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nde uygulanan laparoskopik sleeve gastroplasti yani klasik tüp mide ameliyatının endoskopik olarak, kesisiz bir şekilde gerçekleştirildiği yöntem, hasta konforu ve başarılı sonuçları sayesinde sıkça tercih ediliyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nden Prof. Dr. Erdem Akbal, “Endoskopik sleeve gastroplasti” ile obezite tedavisi hakkında bilgi verdi.

Ameliyatsız tedavi ve kalıcı sonuçlar

Endoskopik sleeve gastroplasti, endoskopik olarak yani ağızdan marsbahis girilerek, kesisiz bir şekilde midenin küçültülmesi işlemidir. Hasta işlem sonrası sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girer ve kalıcı sonuçlara kısa zamanda ulaşılabilir. Birinci yılın sonunda ortalama kilo kaybı % 17-20 oranında gerçekleşir. Bu sayede hem estetik görünüm açısından istenilen forma ulaşılmakta hem de obezitenin neden olduğu pek çok ciddi hastalık önlenmektedir.

Kişiye özel tedaviler öne çıkıyor

Beden kitle indeksi 35’in üzerinde olan ya da diyabet, hipertansiyon gibi ek hastalığı olup beden kitle endeksi 30’un üzerinde olan hastalarda, diyet ve yaşam tarzı değişiklikleriyle kilo veremeyen obezite hastalarında uygulanabilir. Hastaların tıpkı laparoskopik yöntemde olduğu gibi diyetisyen desteğiyle kilo vermeyi denemiş, fayda sağlamamış olması gerekir. Ayrıca işlem öncesi hasta mutlaka psikiyatri, endokrinoloji, iç hastalıkları branş doktorları ile birlikte multidisipliner olarak değerlendirilir. Tüm tetkikleri ve anestezi görüşmesi yapılır. Uygulamaya engel herhangi bir hastalık ve herhangi bir psikolojik sorun bulunmuyor ise işlem gerçekleştirilir. Mide ile ilgili rahatsızlığı olan hastaların öncelikle tedavisi gerçekleştirilir. Ardından endoskopik sleeve gastroplasti işlemi yapılır. Ancak tümör varlığında bu yöntem uygulanmaz.

Endoskopik sleeve gastroplasti hastaya önemli avantajlar sağlıyor

Laparoskopik yöntem ve endoskopik yöntemler arasındaki kilo verme oranları birbirine oldukça yakındır.

Ameliyatsız ve kesisiz bir yöntemdir.

1 gün hastane yatış ya da aynı gün taburculuk yeterli olmaktadır.

Herhangi bir kesi olmadığı için komplikasyon riski çok düşüktür.

Hastalar sağlıklı bir beslenme düzenine işlemden 1 gün sonra başlayabilir.

İşlemden birkaç gün sonra hastalar iş ve sosyal yaşamına dönebilir. Hatta spor da yapabilir.

Yara olmadığı için iyileşme süreci kısadır.

Kesme işlemi yapılmadığı için herhangi bir kaçak olma riski yoktur.

İşlem sonrası ağrı ve acı minimal düzeyde olur. Çok nadir kanama riski olabilir.

Sadece obezite hastaları için değil aynı zamanda obezite cerrahisi olmuş ve tekrar kilo alan ve revizyon gerektiren hastalar için de uygundur.

Endoskopik sleeve gastroplasti işlemi Türkiye’de sadece Memorial Bahçelievler Hastanesi İleri Endoskopi Merkezi’nde yapılmaktadır.

Son derece konforlu bir işlem

Laparoskopik yöntem, karın bölgesinde açılan birkaç delikten girilerek midenin bir kısmının kesilerek çıkartılmasıdır. Bu sayede mide küçültülür. Endoskopik yöntemde ise ağız içerisinden girilerek mide içerisi özel endoskopik dikişlerle küçültülmektedir. Dolayısıyla yine tüp mide yapılır ancak farkı kesilerek parça çıkarılmaz, dikişlerle mide küçültülür. Özel bir endoskopik cihazın uç kısmına takılan özel bir dikiş aparatı ile midenin içerisine dikiş atılabilmesi sağlanmaktadır. Bu dikişler sayesinde midenin bir kısmı küçültülmektedir.

Endoskopil Sleeve Gastroskopi İle İlgili En Çok Merak Edilenler

İşlem öncesi hazırlık süreci var mıdır?

İşlem öncesi hazırlık sürecinde hastanın sadece tıpkı anesteziye gelir gibi aç gelmesi yeterlidir.

İşlem sonrası beslenme düzeni ne zaman oturur?

İşlem sonrası beslenme düzeni obezite tedavisi hastaları için diyetisyenin önerdiği şekilde gerçekleşir. İlk iki hafta sulu ve sıvı gıdalarla beslenme düzenleri ayarlanır. Daha sonra diyetisyen ve doktorunuzun kontrolü ile yumuşak gıdalara geçilebilir.

İşlemden sonra kilo verme süreci ne zaman başlar?

İşlemden hemen sonra kilo verme süreci başlamaktadır. İlk 3 ayda gerçekleşen hızlı kilo verme sürecinden sonra kilo verme birinci yılda başlangıçtaki vücut ağırlıklarının ortalama %17-20’ sine ulaşır.

Daha önce cerrahi yöntemle mide küçültmüş ancak tekrar kilo almış kişilerde de uygulanabilir mi?

Cerrahi yöntemle midesi küçültülüp tekrar kilo almış kişilerde yeniden açık cerrahi yapılması oldukça zordur. Bu nedenle obezite cerrahisi sonrası kilo alan kişiler için endoskopik yöntem oldukça uygun bir yöntemdir. Bununla birlikte endoskopik yöntemden sonra cerrahi yöntem istenirse gerçekleştirilebilir.

Kimler endoskopik sleeve gastroplasti yaptıramaz?

Kesin bir engel olmamakla birlikte, vücut kitle indeksi 40-45 gibi çok yüksek değerlerde olan morbid obezite hastalarında kişiye özel cerrahi tekniklerin değerlendirilmesi gerekir.

Hibya Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.