height="132" />
HAYVANLARDAN DEPREMDE ANORMAL HAREKETLER

HAYVANLARDAN DEPREMDE ANORMAL HAREKETLER

ABONE OL
Oca 8, 2021 02:53
HAYVANLARDAN DEPREMDE ANORMAL HAREKETLER
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nde Ali Karadeniz tarafından yayımlanan makalede deprem öncesinde hayvan davranışlarına dair önemli bilgiler yer aldı.

Hayvanların hangi duruma ne tepki verdiği hala gizliliğini korusada deprem öncesi izlenen davranışların benzer özellikler gösterdiği görüldü. Depremlerin önceden haberinin alınıp güvenlik önlemlerinin arttırılması konusunda destek olabileceği düşünülen hayvan davranışları incelendi.
Deprem öncesinde Veli Efendi Hipodromu’ndaki atlarda tepişme şeklinde kendini gösteren bir canlı skor huysuzlaşma durumu, kedilerde saklanma, dışarı çıkmayı reddetme, tavuklarda yükseklere tüneme, birbirine sokulma, histeri ani karanlık, şiddetli patlama, köpeklerde havlama alan savunması, balıklarda sudan dışarı fırlama hızlı dönüşler, farelerde sallantılı yürüme ve kasılmalar, midyelerde deniz kenarında yüksek yerlere yapışma, domuzlarda birbirinin kuyruğunu ısırma fazla kalabalık şartlarda, sıçanlarda tetikte olma, endişe, dikey zıplamaların, anormal davranış olarak sıklıkla görüldüğü belirtildi. Araştırmada hayvanların depremi teknolojik deprem tahmin aygıtlarından ve insanlardan önce hissettikleri anlaşıldı ve sırrı hala çözülemedi. (BSHA Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.