height="132" />
KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASINDAKİ HAKLAR SAĞLANMALI

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASINDAKİ HAKLAR SAĞLANMALI

ABONE OL
Ara 7, 2020 16:56
KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASINDAKİ HAKLAR SAĞLANMALI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan 24 Ocak depreminin üzerinden yaklaşık 11 aylık bir süre geçmiş olmasına rağmen 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında yer alan hakların halen daha kullandırılmadığını bu durumun şehrin dönüştürülmesi önünde bir engel olarak yer aldığını ifade etti.

Halkımızın ve Meslek Komitelerimizin Haklı Talebini Bir Kez Daha Dile Getiriyoruz

Başkan Arslan konuya ilişkin değerlendirmesinde, “24 Ocak tarihinde yaşamış olduğumuz büyük felaketin ardından hiçbir alanı ihmal etmeden talep ve beklentilerimizle ilgili raporlarımızı ve sonraki süreçte ise ortaya çıkan diğer beklenti ve sorunlarla ilgili hususları ilgili bakanlık ve mercilere iletmiş bulunmaktayız. Bu süreç halen devam etmekte olup, halkımız ve iş dünyamız adına sorunların takipçisi olmaya devam etmekteyiz.

Yaşanan deprem felaketi sonrasında şehir merkezimizde bulunup ağır hasar alan binalar ve acil yıkılan binalarımız için yeniden yapım aşamalarında 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm yasasında bulunan tüm belediye harç muafiyetleri, vergi muafiyetleri, tüm tapu vb haraçlarından muaf tutulması konuları ilgili yasada yer almaktadır.

Bu hakların ilimize sağlanması ile birlikte yıkılan binaların yeniden yapılması ve eski yerlerin dönüşmesi halkımızın ortak talebi ve beklentisidir. Tüm halkımızla birlikte, Odamızın ilgili Meslek Komitesi ve Elazığ Müteahhitler Derneği gibi ilgili STK temsilcilerimizin yazılı ve sözlü taleplerine rağmen 11 aylık süreçte bu konu halen çözüme kavuşmamış olup, depremde mağdur olan halkımızdan bu bedeller talep edilmektedir.

Şehir merkezinin bir an önce toparlanması ve bu binaların ivedi bir şekilde yapılması için bu alanlarda yapılacak yapıların 6306 Kentsel Dönüşüm Yasasındaki tüm haklardan ivedi bir şekilde faydalanılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını talep etmekteyiz” ifadelerinde bulundu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.