height="132" />
KORUMALI İŞ YERLERİNE DESTEK YAĞDI

KORUMALI İŞ YERLERİNE DESTEK YAĞDI

ABONE OL
Ara 1, 2020 22:21
KORUMALI İŞ YERLERİNE DESTEK YAĞDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların istihdamı için oluşturulan korumalı işyerlerine 6 ayda 222 bin lira destek sağladı.

Bakanlık, “korumalı işyerleri” modeli ile iş gücü piyasasına kazandırılmaları güç olan zihinsel ve ruhsal engelli kişilerin devlet desteğiyle istihdam edilmelerine olanak tanıyor.

Bakanlığın sadece mali olarak değil, teknik açıdan da desteklediği çalışma ortamları özel olarak düzenlenen korumalı işyerlerinde en az yüzde 40 oranında zihinsel veya ruhsal engelli kişiler çalışabiliyor.

Söz konusu işyerlerinin devlet desteği alabilmesi için belirtilen özelliklere sahip asgari 8 engellinin istihdam edilmesi gerekiyor. Korumalı işyerleri, zihinsel ve ruhsal engelli vatandaşların özel sektör ile iş birliğinde ilgi, yetenek ve becerilerine odaklanarak istihdam edilmelerini ve uzun süreli iş hayatında kalmalarını sağlıyor.

Her Engelli Çalışan İçin Aylık 851 TL Destek

Yılın ilk altı aylık döneminde korumalı işyerlerine her bir engelli çalışanı için aylık 805 TL destek sağlayan Bakanlık, toplam 222 bin lira ödenek aktarımında bulundu.

Bakanlığın ikinci 6 aylık dönem için engelli çalışan başına sağladığı destek ise aylık 851,95 TL’ye yükseltildi.

2019’da Aktardığı Toplam Kaynak 577 Bin Lira

Bakanlığın korumalı işyerleri için 2019’da aktardığı toplam kaynak ise 577 bin lira oldu. 2019’un ilk 6 ayında her bir engelli için aylık 720,33 TL, ikinci 6 aylık döneminde ise 763,69 TL ödeme yapıldı.

“Engelli İş Koçluğu” Uygulaması 81 İlde Yaygınlaştırılacak

Öte yandan Bakanlık tarafından engelli bireylerin işe uyum süreçlerinin takip edilmesi, iş hayatında karşılaştıkları zorlukların giderilmesi amacıyla da Engelli İş Koçluğu uygulaması sürdürülüyor. Halihazırda 51 ildeki 72 birimde yürütülen Engelli İş Koçluğu, 81 ilde yaygınlaştırılacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.