height="132" />
ECZACI VE ECZANE ÇALIŞANLARI TÜKENDİ İDDİASI

ECZACI VE ECZANE ÇALIŞANLARI TÜKENDİ İDDİASI

ABONE OL
Kas 30, 2020 18:59
ECZACI VE ECZANE ÇALIŞANLARI TÜKENDİ İDDİASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber: BSHA/Erkan DOĞAN

Türk Eczacılar Birliği, COVİD-19 sürecinde eczanede çalışan eczacı ve eczane çalışanlarının tükendiğini açıkladı. Bu süreçte taleplerinin karşılanmadığını belirten birlik yetkilileri, “Son iki haftada diğer sağlık çalışanları gibi, hayatını kaybeden eczacı ve eczane çalışanı sayısında da büyük bir artışla karşı karşıyayız” dedi.

Vaka sayılarının giderek tırmandığını, salgının seyrinin giderek ağırlaştığı günlerden geçtiğimizi belirten Türk Eczacılar Birliği (TEB) yetkilileri, “Pandeminin en başından beri sağlık çalışanlarının omuzlarında olan yük, dayanılmaz bir boyuta ulaşmış durumda. Tükenmişlik hissiyle, stresle, aşırı yoğun mesai saatleri ile mücadele ediyoruz. Salgının en başından bu yana kahraman olarak anılıyoruz; evet, sağlık çalışanları olarak hepimiz birer kahramanız ancak bizler filmlerde sonsuza kadar yaşayan kahramanlar değiliz. Bizler de COVID-19’a yakalanıyor, sevdiklerimizin ve kendimizin hayatından endişe duyuyor ve hayatlarımızı kaybediyoruz. Nitekim son iki haftada diğer sağlık çalışanları gibi, hayatını kaybeden eczacı ve eczane çalışanı sayısında da büyük bir artışla karşı karşıyayız. Türk Eczacıları Birliği olarak pandemi sürecinin en başından bu yana bizim insan hayatına verdiğimiz değerin bizim hayatımıza da verilmesi için çeşitli taleplerde bulunduk. Sesimiz duyulmadı, görmezden gelindi, taleplerimize yenileri eklendi ama hiçbiri karşılanmadı” ifadelerine yer verdi.

İşte O Talepler

“Bir kez daha ısrarla taleplerimizi sıralıyoruz, çünkü başka çaremiz yok” diyen TEB yetkilileri, taleplerini şöyle sıraladı

–       Herkes için sıkı karantina tedbirleri uygulanmalı ve COVID-19 aşısının tüm yurttaşlarımıza ücretsiz temini için gereken tüm çalışmalar bir an önce tamamlanmalıdır.

–       Tüm yurttaşlarımıza daha yaygın bir şekilde test uygulanmalı, eczacılarımız ve eczane çalışanlarımız ise temaslı olsun olmasın düzenli aralıklarla testten geçirilmelidir.

–       COVID-19 aşısının uygulanmasında sağlık çalışanları kronik hastalık sahipleri ve yaş almış kişilerle birlikte öncelikli grupta olmalıdır.

–       Eczanelerimize ve eczane çalışanlarımıza düzenli aralıklarla koruyucu ekipman desteği sağlanmalıdır.

–       Kâğıt ortamda düzenlenen reçeteler kaldırılmalı, tamamen elektronik reçete sistemine geçilmelidir.

–       Eczane çalışma süre ve saatleri konularında Eczacı Odalarımızın bölgesel düzenleme önerileri, İl Sağlık Müdürlükleri ve Valiliklerce kabul edilmelidir.

–       Salgın süresince eczanelerin yaygın ve etkili hizmet vermeye devam etmesi için gereken önlemler artık bir an önce alınmalıdır.

–       Salgın sürecinde bozulan eczane ekonomilerine katkı sağlanabilmesi amacıyla koruyucu tedbirler ve teşvikler başlatılmalıdır. İlaç Fiyat Kararnamesi acilen güncellenmelidir.

–       Bilim Kurulu’nda Türk Eczacıları Birliği’nin temsiliyeti sağlanmalıdır.

–       Yerel ölçekli pandemi kurullarının tamamında eczacı odası başkanlarımız yer almalıdır.

–       COVID-19 bir an evvel sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.