height="132" />
KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • Elazığ Sürmanşet Haber
  • KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

ABONE OL
Kas 25, 2020 17:25
KADINA YÖNELİK ŞİDDET İLE ULUSLARARASI MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA TOPLANTI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddet İle Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında, Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında toplantı düzenlendi.

Elazığ Valiliği’nde düzenlenen toplantıya; Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Üyeleri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Yırık, yaptığı değerlendirmede kadına yönelik şiddetin Müslümanlara hiç yakışmadığını ve dinimiz adına bir utanç vesilesi olduğunu ifade ederek, bu sorunun sadece eğitimle çözülemeyeceğini söyledi. Vali Yırık, açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Malumunuz kadına karşı şiddetle mücadele, koordinasyon planı çerçevesinde; İçişleri Bakanlığımız, Adalet Bakanlığımız, Milli Eğitim Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız ve Diyanet İşleri Başkanlığımız, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız ile birlikte, kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon planı hazırladılar, bu plan çerçevesinde çalışmalar yürütülüyor. Aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet, ülkemizin ve tüm dünyanın önemli sorunlarından bir tanesi. Özellikle geçtiğimiz pandemi sürecinden önce, pandemi sürecinde de yaşandığı gibi kadınlarımıza karşı aile içi şiddet ve çocuk haklarının istismarı konusu sıklıkla yaşanan konuydu. Hem dinimiz dolasıyla bir takım prensiplere sahibiz, kurallara uyuyoruz, uymalıyız diyoruz ama maalesef aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet dur durak bilmiyor. İnşallah Müslümanlara hiç yakışmayan, insana dönük hak ihlali, en başta Allah’ın yarattığı ve erkeklere emanet olarak bıraktığı kadınlarımıza karşı, annelerimize, kardeşlerimize, ablalarımıza karşı. Bunların hepsi, kimimizin annesi, kimimizin ablası, kimimizin yengesi, kimimizin de kardeşi. Dolayısıyla bu Müslümanlar için, dinimizin mensupları için utanç vesilesi olan bu hususların ihlallerin bir an evvel ortadan kaldırılmasına hep birlikte çalışacağız. Zannediyorum, böylesine kompleks bir konu sadece eğitimle çözülebilecek gibi görünmüyor. Duyarlılığın, bilinçlenmenin arttırılması gerekiyor. Emniyetimiz, genel kolluk kuvvetlerimiz eskiden belki yürüttüğü, yapmakta olduğu, yaptığı bir takım eksik uygulamalarla bugün artık tamamlamış, yapmamaya çalışıyor. Çünkü yapılan ihbarlarda, vatandaşlarımızın en ince detaylarına kadar sorgulanması hususunun artık bertaraf edilerek, hemen ihbarın neticesinde 6284’ün uygulanması noktasında daha iyi çalışmalara imza atıyor”.
Toplantının ilerleyen bölümünde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) Müdürü Nevin Evliyaoğlu, konuyla ilgili hazırlanan sunumla katılımcılara bilgiler verdi.
Toplantıda söz alan İl Emniyet Müdürü Celal Sel, kadına şiddet konusunda önceden sadece 155 Polis İmdat hattına gelen çağrıların değerlendirildiğini ancak bu konuda sağlıklı bir işleyiş olmadığını ifade ederken, bundan böyle ise sadece aile içi ve kadına şiddet konuları ile ilgili oluşturdukları Asayiş Müdürlüğü’ne bağlı Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Bürü Amirliği tarafından, uzman ekiplerce ihbarlara müdahale edildiğini söyledi.
Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse ise yaptığı değerlendirmede kendilerinin bu işin sadece adli boyutu ile ilgilendiklerini aktararak, bu kapsamda Kadına Şiddet konusunda yeni bir birim oluşturduklarını söyledi. Daha sonra söz alan Sağlık İl Müdür Prof. Dr. Cahit Polat ise yaptığı açıklamada 2020 yılının ilk 10 ayında kadına yönelik şiddet sonucunda, sağlık kuruluşlarına toplamda 125 başvurunun yapıldığını söyledi.
Toplantının ardından Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Çarşı Şehit Mehmet Ali ÇAKIR Polis Merkezi binasında hizmet vermeye başlayan Aile İçi ve Kadına Şiddetle Mücadele Bürü Amirliği’ni ziyaret ederek, Emniyet Müdürü Celal Sel’den bilgi aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.