height="132" />
TÜRKİYE’NİN 4. AVM KÜTÜPHANESİ İSTANBUL’DA AÇILDI

TÜRKİYE’NİN 4. AVM KÜTÜPHANESİ İSTANBUL’DA AÇILDI

ABONE OL
Ara 4, 2020 15:43
TÜRKİYE’NİN 4. AVM KÜTÜPHANESİ İSTANBUL’DA AÇILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin 4. AVM kütüphanesi olan İstanbul Akyaka Park AVM Kütüphenesi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katıldığı törenle açıldı.

Bakan Ersoy, açılış töreninde yaptığı konuşmada; İstanbullulara, hayat koşturmasının içinde bir soluklanma, rahatlama ve hepsinden önemlisi okuma molası için hizmet verecek Akyaka Park AVM Kütüphanesi’nin açılışını gerçekleştireceklerini söyledi.

Bu yıl 26 yeni kütüphane açtıklarını belirten Bakan Ersoy, “Türkiye’de kütüphane hizmetleri 20 milyonun üzerinde kitap barındıran 57’si gezici olmak üzere 1264 kütüphanede sürdürülmektedir.” dedi.

Gelecek yıl içerisinde yatırım programında yer alan ve projeleri hazır olan yeni kütüphane binalarını tamamlayıp milletin hizmetine sunmayı hedeflediklerini ifade eden Bakan Ersoy, şunları kaydetti:

“Her zaman söylediğim gibi kütüphaneleri hayatımızın içinde, o akışın bir parçası haline getirmek için çalışıyoruz. Okuma alışkanlığının da gün içerisinde 10 ya da 20 sayfa bile olsa muhakkak zaman ayırılması gereken rutinlerden birisi olması gerektiğini düşünüyorum. Kütüphanelerimizi, içinde vakit geçirebileceğimiz nitelikli birer yaşam alanı haline getirmemizin ve aynı şekilde halkımızın vakit geçirdiği diğer yerlerin de bir parçası yapmaya çalışmamızın sebebi budur.  AVM kütüphaneleri projesini de bunun için başlattık. Ankara’da 2, Eskişehir’de de 1 tanesinin açılışını gerçekleştirdik. Bugün de sizlerle birlikte 4’üncüsünü açıyoruz. Toplam 252 metrekare alanda hizmet verecek olan kütüphanemizde 5 bin eser kitapseverleri bekliyor. İnşallah 2020 sonunda AVM kütüphanesi sayımızı 8’e çıkarmış olacağız. Bir yandan da sonraki adımlar için 25 AVM yönetimi ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz.”

Bakan Ersoy, sergilerin, seminer, konferans, eğitim ve atölyelerin gerçekleştirildiği kütüphanelerin ilgi alanlarına açılan birer kapı olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Biz bu kapının sayısını artırırken aynı zamanda konumunu da çeşitlendiriyoruz. Havalimanı kütüphanesi, gar kütüphanesi ve AVM kütüphaneleri bunun birer örneği. Bununla birlikte teknoloji çağında özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize ulaşmak için dijital platformları da yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Tek bir noktaya bağlı kalarak değil geniş çaplı düşünerek adım atılırsa amaçlara hem daha kolay hem de daha isabetli şekilde ulaşılacaktır. Türkiye’nin ilk çevrim içi uluslararası edebiyat ve yayımcılık tanıtım portalı ‘readturkey’, ilk kamu yayıncılığının ilk platformu ‘e-kitap.gov.tr’ ve ülkemizin en gelişmiş çevrim içi kütüphanecilik uygulaması ‘Kütüphanem Cepte’ mobil uygulaması yıl sonuna kadar hayata geçirilmiş olacak.”

Sayısallaştırılması yapılan İslam Eserleri Müzesi ve Arkeoloji Müzesi’nde bulunan eserlere, Topkapı Sarayı Kütüphanesi’nde bulunan eserleri de eklediklerini anlatan Bakan Ersoy, “Sayısallaştırılan eserlerin okuyucu erişimine açılması için de ‘Yazma Eserler Portalı’nı geliştirdik.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Ersoy ve beraberindekiler kurdele kesim töreniyle kütüphane açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy daha sonra kütüphaneyi gezerek, çalışmaya gelen gençlerle sohbet etti.

Açılışa ayrıca Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal katıldı.

KAYNAK: Kültür ve Turizm Bakanlığı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.