height="132" />
TÜRK-MACAR MEDİKAL SANAYİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI

TÜRK-MACAR MEDİKAL SANAYİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI

ABONE OL
Ara 3, 2020 00:00
TÜRK-MACAR MEDİKAL SANAYİ YUVARLAK MASA TOPLANTISI YAPILDI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk-Macar Medikal Sanayi Yuvarlak Masa Toplantısı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ev sahipliğinde, Bakan Yardımcıları Dr. Çetin Ali Dönmez ile Mehmet Fatih Kacır ve Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in eş başkanlıklarında gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ile Macaristan arasında medikal sanayi sektöründe yeni iş birliklerinin kurulmasına yönelik çalışmalar ele alındı.

YENİ İŞ BİRLİKLERİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto’nun 30 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirdiği ikili görüşme esnasında kararlaştırılan Türk-Macar Medikal Sanayi Yuvarlak Masa Toplantısının ilki gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkiye ile Macaristan arasında medikal sanayi sektöründe yeni iş birliklerinin kurulmasına ve yeni yatırımların başlamasına yönelik çalışmalar değerlendirildi.

6 MİLYAR DOLARLIK TİCARET HACMİ HEDEFİ

Burada konuşan Bakan Yardımcısı Dönmez, Macaristan’ın, Türkiye’nin en yüksek seviyede politik, ekonomik, askeri ve kültürel ilişkilere sahip Avrupa ülkesi olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2018’de iki taraf için belirlediği 6 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine dengeli şekilde ulaşmak için her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiğini dile getiren Dönmez, “Özel ve kamu sektörü temsilcilerimiz hem iki ülke arasındaki ticaret hacmini hem de üçüncü ülkelerle rekabet edebilirliğini artırmak için birlikte çalışmalı.” diye konuştu.

KARŞILIKLI YATIRIMLAR

Türkiye ve Macaristan arasındaki karşılıklı yatırımların geliştirilmesinin önemine değinen Dönmez, Macaristan’ın Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırım stokunun 29 milyon dolar olduğunu ve 88 Macar şirketin Türkiye’ye yatırım yaptığını ifade etti. Dönmez, Türk ilaç üreticilerinin, Avrupa Birliği ülkeleri dahil, 160’tan fazla ülkeye ihracat yaptıklarını, tıbbi cihazlar pazarının 2 milyar doları aştığını, gelecek 10 yılda yıllık yüzde 6 büyüme beklendiğini belirtti.

ÜÇ KITANIN KALBİ

Türkiye’nin, dinamik ve yetenekli iş gücü ve üç kıtanın kalbindeki elverişli konumuyla tıp sektörünün yükselen yıldızı olduğuna dikkati çeken Dönmez, “Medikal sektördeki Macar işletmelerini Türkiye’deki yatırım planları ile ilgili olarak bizimle yakın ilişki içinde olmaya teşvik etmek istiyorum.” dedi.

AR-GE HARCAMALARI

Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’de son yıllarda sağlık alanındaki Ar-Ge harcamalarının hız kazandığını dile getirerek, “Bu nedenle, Ulusal Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Strateji’mizde kilit bir alan olarak tıbbi biyoteknolojiye öncelik verdik. Yıllar içinde biyomateryal, biyomedikal ekipman ve tıbbi teşhis kiti üzerine teknoloji yol haritaları ve sektöre özel projeler geliştirdik. Üniversiteler bünyesinde biyoteknoloji merkezleri kurduk. Ayrıca daha geniş bir birlik olarak bu alandaki şirket ve kurumları bir araya getirmek için sağlık kümeleri oluşturulmuştur. Pandemi dönemi, tıp sektörünün hepimiz için önemini bir kez daha gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Kacır, Macaristan ile yakın iş birliğinin aşılar, ilaçlar, tıbbi teşhis ve tedavi ekipmanları ve benzeri alanlarda daha da geliştirilebileceğine yürekten inandığını bildirdi.

“HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERMEYE HAZIRIZ”

Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, her iki ülkenin de sağlık sisteminin çok güçlü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

İki ülke arasındaki hem siyasi hem kültür hem de ekonomik alanda stratejik iş birliği çok kuvvetli. Bu anlamda Haziran 2020’de temelleri atılan bugünkü toplantı, medikal sektörde bahse konu tamamlayıcı etkileşim için önemli bir rol oynayacak. Burada bulunan Macar şirketleri yatırım, ithalat ve ihracat konusunda açık olduklarını belirtti. Bunları desteklemek amacıyla Macaristan’ın Türkiye’de bulunan dış temsilciliklerinin alt yapısı her türlü desteği vermeye hazır.

MEDİKAL SANAYİNİN GELECEĞİ

Her iki ülkeden kamu ve özel sektör temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda, Türkiye’nin yatırım ortamı, medikal sanayinin geleceği, ortak yatırım çalışmaları hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Toplantıya, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yanı sıra, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, İstanbul Sağlık Endüstrisi Kümelenmesi ve ODTÜ Teknokent’de yer alan medikal sanayi firmaları da katıldı.

Kaynak: Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı web sitesi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.