height="132" />
İMAR BARIŞI SAVAŞ GİBİ YIKIYOR

İMAR BARIŞI SAVAŞ GİBİ YIKIYOR

ABONE OL
Kas 11, 2020 13:22
İMAR BARIŞI SAVAŞ GİBİ YIKIYOR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi haftalık bassın toplantısında konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ‘İmar Barışı’ için, “adeta savaş gibi sonuçlar doğuruyor” dedi.

Karamollaoğlu açıklamasında; ‘İzmir Depremi’ bir kere daha göstermiştir ki; betonlaşma, çarpık kentleşme ve denetimsizlik, en büyük problemimiz. Ne yazık ki; 6.8 şiddetinde bir depremde böyle bir tablo ile karşı karşıya kaldık.  Bakınız açık bir şekilde ifade etmek istiyorum; ‘İmar Barışı’, savaş gibi yıkıcı sonuçlar doğuruyor!” ifadelerini kullandı.

Karamollauğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bu sonuçlar hepimizin canını yakıyor, giden canlar geri gelmiyor.  Bu problem, ancak ve ancak sorumlu bir yönetim anlayışı ile çözülebilir.  İşin garibi bu durumdan herkes şikayetçi, işin garibi iktidar da bu durumdan şikayetçi! Mesul olanlar da şikayetçi ise; kim çözecek bu problemleri?

Rant merkezli zihniyetten çıkılmadıkça; Türkiye’miz, bu tür acılarla karşı karşıya kalmaya devam edecek.  Elazığ Depremi sonrası yaptığımız uyarılar ortada, sormak istiyorum; o günden bugüne hangi adımlar atıldı, hangi önlemler alındı?”

Neden Ölümler Türkiye’de Fazla?

“Bakınız burada bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum. 2020 yılında dünyada gerçekleşen depremler ve ortaya çıkan ölüm oranlarından birkaç örnek vermek istiyorum:

-Jamaika: 7.7 / Ölü Sayısı: 0
-Rusya: 7.0 / Ölü Sayısı: 0
-Endonezya: 6.8 / Ölü Sayısı: 0
-Filipinler: 6.6 / Ölü Sayısı: 2
-Elazığ: 6.7 / Ölü Sayısı: 41
-İzmir: 6.8 / Ölü Sayısı: 114, yaralımız: 1035

İşte bu tabloya baktığımız zaman, yukarıda dikkat çekmek istediğimiz husus daha net anlaşılıyor. Ne yazık ki, bir kere daha görüyoruz ki; deprem değil, ihmal öldürüyor!”

Başkalarını Suçlamayı Bırakın

“Peki bu depremlerin sorumluluğu omuzlarında olanlar ne diyor? “Uzun yıllar ülkeye hakim olan vesayetçi zihniyetin en çok ihmal ettiği alanlardan biri de afetlere dayanıklı yapı inşasıdır” diyerek savunma yapıyorlar!

İktidara sesleniyorum; bugün 4 Kasım 2020, AK Parti 3 Kasım 2002’de iktidara geldi. 2003’te, o zaman depremle alakalı Sn. Erdoğan şöyle diyordu; “yer altında fay kırıklıklarından önce -bağışlayın, söylemek zorundayım- kırılan ar damarlarıdır. Binaların yıkılmasının asıl sebebi; ahlak hırsızlığıdır, demokrasiden çalmaktır, hukuk kapkaççılığıdır, siyaset yan kesiciliğidir ve kamu yönetimi kalpazanlığıdır. Depremde insanlarımızın ölmesi sadece malzemeden çalma hırsızlığı elbette ki değildir, aynı zamanda bir insanlık hırsızlığıdır. Elbette bütün bu olanlar kader diye geçiştirilemez; tedbirli olmak, aklını kullanmak insanın en büyük vasfıdır.”

17 yıl sonra biz, kendisine bu söylediklerini bir daha hatırlatmak istedik” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.