DOLAR 32,8337 -0.09%
EURO 35,6312 -0.21%
ALTIN 2.539,89-0,19
BITCOIN 2158802-0,16%
Elazığ
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

 
height="132" />  
BÖLGENİN İLK KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ ELAZIĞ’da KURULDU

BÖLGENİN İLK KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ ELAZIĞ’da KURULDU

ABONE OL
Kas 10, 2020 12:48
BÖLGENİN İLK KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ ELAZIĞ’da KURULDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bölgenin “İlk Kompost Geri Dönüşüm Tesisi” Elazığ’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık” projesi kapsamında bölgede ve Elazığ’da, valilik tarafından ilk Kompost Geri Dönüşüm Tesisi Elazığ Valiliği Hizmet Binası bahçesinde kuruldu. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, kurulan tesis ile atıkların değerlendirilerek, israfın önleneceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” seferberliği ile Elazığ’da da Türkiye’ye örnek olacak sıfır atık ili oluşturma hedefini başlatıldı. Başlatılan proje ile Elazığ’da ve bölge de ilk olan kompost geri dönüşüm tesisi kuruldu.
Tesis ile israfın önüne geçmek, doğal kaynakları daha verimli kullanmak, atık miktarını azaltmak, atıkları geri kazanarak ekonomiye katma değer sağlanacak. Tesisi ziyaret eden Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yetkililerden bilgi aldı.
Sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte kaynakların hızla tükendiğini anımsatan Elazığ Valisi Erkaya Yırık, ”Ülkemizde başlatılan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Hanımefendi’nin önderliğinde yürütülen “Sıfır Atık” projesi ile Elazığ’ımız da buluşturuyoruz. Bugün burada kurduğumuz bu Sıfır Atık Tesisi ile ilimizde atık haline gelen gerek yurtlarda gerek kurumlarda gerek bir şekilde pazar yerlerinde oluşan atıkları burada değerlendirmek suretiyle başta seralar, tarlalar, üreticiler, çiftçilerimiz, park ve bahçe alanlarımız, belediyelerimizin kullanabileceği “kompost gübre” haline dönüştüreceği bu tesisimizin adı “Kompost Geri Dönüşüm Tesisi” bu şekliyle sıfır atık projesiyle imkanlarımızı, artıklarımızı değerlendirmek suretiyle israfı da önleyerek ilimize yararlı hale getiriyoruz. Kompost Geri Dönüşüm Tesisimiz, Sıfır Atık projemiz bu bölgenin ilk projesi. İlimize, Elazığ’ımıza hayırlı olsun. Bugün birinci aşamasını kurmuş olduğumuz bu tesisin daha büyük kısmını da parçasını da inşallah İl Özel İdare’mizin bünyesinde ve bahçesinde yakın bir zamanda terhis edeceğiz” ifadelerini kullandı.
İl geneline yaygınlaştırıldığında elde edilen bu kompost gübresi Elazığ’da tarla bitkileri üreticileri, süs bitkileri üreticileri, seralar, belediyenin park ve bahçe birimlerinde bitkisel üretim ve peyzaj çalışmaları için kullanılabilecek. Bu sayede çöp olarak nitelenen geri kazanılabilir nitelikte olan organik atıklardan toprağı iyileştiren yüksek verimli kompost gübresi elde edilmiş olacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.