height="132" />
DOÇ.DR EMRAH AYDEMİR’den TERÖRİZMLE MÜCADELEYE YÖNELİK BİR KİTAP

DOÇ.DR EMRAH AYDEMİR’den TERÖRİZMLE MÜCADELEYE YÖNELİK BİR KİTAP

ABONE OL
Kas 9, 2020 14:33
DOÇ.DR EMRAH AYDEMİR’den TERÖRİZMLE MÜCADELEYE YÖNELİK BİR KİTAP
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’de Terörizmle Mücadelede “Bilişsel Savaş” üzerine ilk kitabı kaleme alan Kamu Diplomasisi Uzmanı Doç. Dr. Emrah Aydemir, terörizmle mücadeleyi kendi hesaplamaları ve yöntemleriyle ortaya koyarak yeni bir yaklaşım tarzını okuyucularla paylaşıyor.

Aydemir’in dördüncü kitabı “Terörizmle Mücadele ve Kamu Diplomasisi: Bilişsel Savaş” adlı eser “Terörizmle mücadelenin operasyon alanı dağlar ve mağaralar değil, toplumların zihniyetidir.” sloganıyla yola çıkıyor.

Terörizmle mücadelede sorulmamış sorulara diyalektik bakış açısıyla yanıt verilen kitapta, mevcut terörizmle mücadele modellerinin ve önlemlerinin sorunları çözmek için günümüz stratejik ortamında yetersiz olduğu belirtiliyor.

Dünyaca ünlü isimlerin arka kapak yazılarını kaleme aldığı kitap, Türkiye’nin köklü yayınevlerinden Ankara Siyasal Kitabevi etiketiyle sunuluyor ve hassas kitlelerle kurulacak ilişkiler için yeni bir yol haritası çiziyor.

Amerika Birleşik Devletleri silahlı kuvvetleri için araştırma ve geliştirme yapması maksadıyla kurulan RAND Corporation’dan Prof. Paul Davis, kamu diplomasisi ve terörizmle mücadelenin duayen isimlerinden Prof. Philip Seib, Dr. David Lowe ve Washinton D.C.’den Gazeteci, Ekonomist ve Yazar Wilson P. Dizard, eserin politika üreticiler ve devlet adamları için çok mühim bir çalışma olduğunun altını çiziyor.

İşte kitabın arka kapak yazıları:

“Terörizmle mücadelenin önemli bir bileşeni, teröristlerin, potansiyel teröristlerin ve özellikle de onları destekleyen halkın düşüncelerini etkilemektir. Emrah Aydemir’in uygun bir şekilde bilişsel savaş olarak tanımladığı fikirleri etkileme çabaları, yüksek riskli bir rekabet sahası olarak görülmelidir. Bu, belirli bir çerçevede uzmanlaşılmış sanat, bilim ve uyarlamalarla birlikte çok boyutlu bir mücadeledir. Kitap, şimdiye kadar hak ettiği ilgiyi görmeyen bu konuya mühim bir katkı sağlamaktadır. Bu kitap, politika üreticilerinin, devlet adamlarının ve akademisyenlerin ufkunu açacak bir çalışmadır.”

Paul K. Davis, Politika Analizi Profesörü, Pardee RAND Graduate School, Santa Monica, California

“Kamu diplomasisi, çoğu hükümetin henüz tam olarak değerini anlayamadığı terörizmle mücadele çabalarında önemli bir rol oynar. Emrah Aydemir bu durumun farkına varmış ve kitabında terörizmle mücadele ve kamu diplomasisi arasında köprü kurarak temel konuları ele almıştır. Bu kitabın, akademisyenler ve politika üreticiler için oldukça ehemmiyetli bir çalışma olduğu ortadadır.”

Philip Seib, Gazetecilik ve Kamu Diplomasisi Profesörü, University of Southern California

“Bu kitapta Doç. Dr. Aydemir bilişsel savaş konusunu etkili bir şekilde ele almış ve analiz etmiştir. Bu çalışma, bilhassa Birleşik Krallık’ın İrlanda Sorunları ve diğer devletlerin geçmişte mücadele ettiği sorunlardan güncel çatışmalara kadar çeşitli meselelerde karşımıza çıkan terörist faaliyetlerle mücadele etmek için, devletlerin askeri varlığını güçlü bir şekilde kullandığı terörizm araştırmalarına değerli bir katkı sağlamaktadır. Yazar, bilişsel savaşı analiz ederken, geleneksel terörizmden ‘’yeni’’ terörizme, terörizmle mücadele önlemlerinden kendi kaderini tayin etmeye kadar değişen temel konuları ele almıştır. Terörizm çalışmaları alanındaki araştırmaların çoğu, iletişim kanallarının ve terör eylemlerinin izlenmesi gibi çeşitli terörizmle mücadele önlemlerine, devletlerin güvenlik hizmetleri ve polis teşkilatlarının rolüne yoğunlaşırken, bu kitap bilişsel savaş konusuna odaklanarak terörizm çalışmalarına gerçek bir değer katmıştır.”

Dr. David Lowe, Senior Research Fellow, Leeds Law School, UK

“Doç. Dr. Aydemir, terörizme karşı mücadelenin kapsamlı bir analizini yaparak psikolojik araştırmanın bilimsel anlayışını kamu diplomasisi ve askeri uygulamalardan alınan derslerle birleştirmiştir. Bu kitap, hem genel okuyucu kitlesine hem de uzmanlara yönelik olup çalışmada terör güçlerine karşı galip gelebilmek için gerekli iletişim araçları tanımlanmıştır. Bu bütüncül ve ayrıntılı çalışma, aşırılık yanlısı militanlara karşı güçlü ve yeni bir güvenlik tasarımını şekillendirmektedir.”

Wilson P. Dizard III, Ekonomist, Yazar ve Gazeteci, Washington D.C.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.