height="132" />  
GAZİANTEP’TEKİ TÜM OKULLARA “OKULUM TEMİZ” BELGESİ

GAZİANTEP’TEKİ TÜM OKULLARA “OKULUM TEMİZ” BELGESİ

ABONE OL
Kas 4, 2020 16:10
GAZİANTEP’TEKİ TÜM OKULLARA “OKULUM TEMİZ” BELGESİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliği çerçevesinde gerçekleştirilen “Okulum Temiz Projesi” kapsamında Gaziantep’teki okullara sertifikaları dağıtıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, törene video konferans yöntemiyle katıldı. Bakan Varank, Gaziantep’teki bin 157 okulun tamamının Okulum Temiz Belgesi’ni almaya hak kazandığını belirterek, “Bu kayda değer başarıda, takım ruhunun payı gerçekten çok büyük. Gaziantep büyük bir başarıya imza attı. Bu başarıyı rol model olsun diye tüm Türkiye’ye duyurmak istedik.” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Salgının yükselişte olduğu şu dönemde aldığımız tedbirler vasıtasıyla okulların çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenli olduğunu ispat etme imkanı bulduk.” ifadesini kullandı.

“ETKİN ÇÖZÜMLERE ODAKLANDIK”

Bakan Varank, koronavirüs salgınıyla birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak etkin çözümler geliştirmeye odaklandıklarını kaydederek, “Türk Standartları Enstitümüz aracılığıyla da günlük hayata doğrudan dokunan yenilikçi işlere imza attık. Değişen şartlara göre ihtiyaçları hızlıca tespit ettik, çözüm önerileri geliştirdik. Bu sayede de pek çok vizyoner uygulamayı zaman kaybetmeksizin hayata geçirdik.” diye konuştu.

SANAYİ KURULUŞLARINA DA DENETİM

İlk aşamada üretim tesisleri için alınması gereken tedbirleri belirlediklerini anlatan Varank, “Sanayi kuruluşlarımız için Kovid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nu yayımladık. Kılavuzda yer alan standartları sağlayan ve süreçlerini buna uygun yürüten işletmeleri bize başvurmaları halinde denetliyoruz. Denetimi başarıyla geçen firmalara da Kovid-19 Güvenli Üretim Belgesi veriyoruz. Sanayi için başlattığımız bu politika, diğer sektörlerde de büyük ilgi gördü. Biz de kılavuza yeni alanlar ekleyip turizm ve hizmetler sektörlerini çalışmalarımıza dahil ettik.” ifadelerini kullandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİMDE GÜVEN

Okullarda yüz yüze eğitimi sağlıklı ve güvenli koşullarda gerçekleştirmek adına geçen aylarda Milli Eğitim Bakanlığı ile önemli bir protokole imza attıklarını anımsatan Varank, “İki bakanlığımız iş birliği içinde çalıştı ve eğitim kurumlarına yönelik Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzunu hazırladık. Kılavuzda okula girişte hangi kontrollerin yapılacağı, sınıflarda sıra dizilimi ve yerleşim planı detayları, havalandırmanın nasıl sağlanacağı, şüpheli bir durumla karşılaşıldığında, uygun alanın belirlenip ilgili kişilerin izole edilmesi gibi farklı konularda kuralları belirledik.” dedi.

ROL MODEL

Servisler, derslikler, oyun alanları, laboratuvarlar, öğretmen odaları ve yemekhaneler gibi tüm yerlerde hijyenik koşulların sağlanıp planlı olarak sürdürülmesini amaçladıklarını anlatan Varank, “Uygulamaya geçen devlet okulları Milli Eğitim Bakanlığımıza, özel okullarsa TSE’ye başvurdular. Ekiplerimiz bu okulları yerinde denetleyip kontrol ve belgelendirmesini yaptılar. Uygulama aşamasını başarıyla geçen okulları da Okulum Temiz belgesiyle belgelendirmeye başladık. Gaziantep işte burada büyük bir başarıya imza attı, biz de bu başarıyı rol model olsun diye tüm Türkiye’ye duyurmak istedik.” şeklinde konuştu.

TAKIM RUHU

Bakan Varank, valilik, büyükşehir belediyesi ve bakanlıkların üstün çabaları sonucunda Gaziantep’teki bin 157 okulun tamamının Okulum Temiz Belgesini almaya hak kazandığını aktararak, “Bu kayda değer başarıda, takım ruhunun payı gerçekten çok büyük. Bakanlıklarımızla yerel idareler arasındaki 7/24 iş birliği ve hedefe odaklanma bize bu başarıyı getirdi. Okulum Temiz Belgesi sayesinde çocuklarımız hijyen şartları en üst seviyeye taşınmış ve gerekli tedbirleri alınmış ortamlarda eğitim hayatlarına devam ediyorlar. Velilerimiz, evlatlarını gönül rahatlığı içinde okullarına gönderirken çocuklarımız da salgının yayılmasında bir risk unsuru olarak inşallah gündeme gelmeyecek.” dedi.

TÜRKİYE’NİN SİNERJİSİ

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, salgının yükselişte olduğu şu dönemde alınan tedbirler vasıtasıyla okulların çarşıdan, pazardan, sokaktan daha güvenli olduğunu ispat etme imkanı bulduklarını belirterek, “Bu toplantı bile Türkiye’nin sinerjisini, el birliğiyle neler yapılabileceğini göstermek için tek başına yeter. Okullarla ilgili velilerin beklentisini çok daha yüksek seviyede karşılayacak seviyeye geleceğiz. Bize dediler ki ‘Okulları açarsanız veliler yüzde 34 oranında katılım gösterilecek, araştırmalar onu gösteriyor’ ama şu an yüzde 80’leri aşan bir veli-öğrenci katılımı var. Bu ne demektir; ‘Ben geldim okulları gördüm, okulların şartlarına baktım ve mutlu olduğum için çocuğumu okula gönderme konusunda kararsız kalmadım.” diye konuştu.

3 AYAKLI PROJE

Gaziantep Valisi Davut Gül, projenin malzemelerin temin edilmesi, öğretmenlerin eğitimi ve denetim sistemi olarak üç ayakta gerçekleştiğini söyledi. Yaklaşık 6 milyon liralık malzeme temin edildiğini aktaran Gül, kentteki 1157 okulun tamamının sertifika almaya hak kazandığını belirtti.

ÇOCUKLAR VE AİLELERİN SAĞLIĞI

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, projenin Gaziantep için çok önemli olduğuna dikkati çekerek çocukların ve ailelerinin sağlığı konusunda hızla çalışma yürüttüklerini söyledi. Proje kapsamında yapılan çalışmaları ve temin edilen malzemeleri anlatan Şahin, “Okulun güvenli olması için bütün malzemeleri temin ettik. 1157 okulda maliyeti 6 milyon lira.” dedi.

Törene, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay ile İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe de katıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.