height="132" />  
GÖKTAŞ’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

GÖKTAŞ’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI

ABONE OL
Eki 28, 2020 13:40
GÖKTAŞ’IN 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA MESAJI
0

BEĞENDİM

ABONE OL
 
 

FÜ Rektörü Prof.Dr. Fahrettin Göktaş 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Göktaş mesajında;

“Cumhuriyet Bayramı”, büyük Türk milleti için millî birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye ulaştığı millî bayramlardan birisidir. Kurtuluş Savaşı’nın Türk milletinin zaferiyle sonuçlanması sonrası ortaya çıkan yönetim boşluğunun ortadan kaldırılması amacıyla yeni bir yönetim biçiminin belirlenmesi şarttı. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve arkadaşlarının önderliğinde yapılan çalışmalar sonucu devlet geleneği ve bilinci olan büyük Türk milletine en uygun, özgür ve demokratik yönetim şeklinin ‘Cumhuriyet’ olduğuna karar verildi. ATATÜRK, “Efendiler! Yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” dedikten bir gün sonra ‘Cumhuriyet’ yönetim önerge taslağı 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Meclise sunulan önergenin kabul edilmesiyle de ülkemizin ‘Cumhuriyet’ yönetim biçimiyle idare edilmesi karara bağlandı. Mustafa Kemal ATATÜRK de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı oldu.

‘Cumhuriyet’ yönetim anlayışında egemenliğin kaynağı millettir. Dolayısıyla ‘Cumhuriyet’, devletin temel organlarının seçimle iş başına geldiği bir yönetim biçimidir. Bu rejimde devlet başkanı olan cumhurbaşkanı milletin iradesiyle seçilir. Böylece “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi milletimiz ve ülkemizin muasır medeniyetler

seviyesine ulaşmasında çoğulcu, demokratik iradenin simgesine dönüşür.

‘Cumhuriyet’ anlayışının bize sunduğu imkânlar dâhilinde kendilik bilinci ve değerlerini, evrensel değerle bütünleştirip aklı ve bilimimin ışığıyla dünyayı yeniden anlamlandıran büyük Türk milleti, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarak bu yolda tüm zorluklara göğüs gerip daha önceden olduğu gibi bundan sonra da aynı duruş ve kararlılıkla yürümeye devam edecektir. Üniversiteler ve diğer eğitim kurumları olarak bizlere düşen görev de ‘Cumhuriyetimize’ sahip çıkıp şehitlerimizin kanlarıyla sulanmış kutsal toprakların bütünlüğünü korumak, daha güçlü ve daha gelişmiş bir ülke hedefine ulaşmak için ehliyet ve liyakatten ödün vermeden var gücümüzle çalışıp bayrağını, milletini ve hürriyetini seven, millî ve manevî değerlerine bağlı nitelikli gençler yetiştirmeye vesile olmaktır. Nitekim Mustafa Kemal ATATÜRK’ün gençlere; “Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak ve yükseltecek olan sizlersiniz” şeklindeki sözü, milletimizin kimliğinde zamanları aşan bir farkındalığa dönüşür.

Bu düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ü, silah arkadaşlarını, Millî Mücadele kahramanlarımızı, gazilerimizi ve vatanımız uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

Cumhuriyet Bayramımızın 97’ncı yıl dönümü kutlu olsun…” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.