height="132" />
BAŞKAN ARSLAN, ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİ İÇİN ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU

BAŞKAN ARSLAN, ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİ İÇİN ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU

ABONE OL
Eki 27, 2020 14:43
BAŞKAN ARSLAN, ELAZIĞ EKONOMİ VE SANAYİSİ İÇİN ÖNEMLİ TEMASLARDA BULUNDU
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan, Ankara’da, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım Bakanlığı ve TOBB’de önemli temaslarda bulunarak, iş dünyasının talep ve beklentileri ile İlimiz sanayi altyapısının güçlendirilmesi hususunda acil ihtiyaçların çözümünü talep etti.

“Talep Edilen Her Bir Başlık İlimiz İçin Çok Büyük Önem Taşıyor”

Bir hafta süren Ankara temaslarını değerlendiren Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan Bakanlıklar ve ilgili kurumlara taşınan her bir başlığın Elazığ ekonomi ve sanayisi için çok değerli olduğunu ve iç ticaretin canlanması hususunda büyük önem taşıdığını ifade etti.
Başkan Arslan değerlendirmesinde, “İlimizde yaşanan 24 Ocak depremi ve ardında tüm dünya ile birlikte Ülkemizi de etkisi altına alan COVİD-19 sürecinde Odamız çok önemli tespitle yapmış ve Meslek Komitelerimizden gelen talepleri ilgili makamlara taşımıştır. Bu taleplerimizin bir kısmı gerçekleşmiş bir kısmı ise COVİD-19 süreci nedeniyle Ülke genelinde uygulandığı için Elazığ adına da çözüm olmuştur.
Ancak özellikle Ağustos ve Temmuz aylarında yaptığımız Meslek Komite Toplantılarımız ve iş dünyasından gelen talepler ile Odamız profesyonellerince yapılan çalışmalar neticesinde iç ticaret, sanayi, tarım ve altyapı hususlarında acil ihtiyaçlarımız belirlenmiş ve bu ihtiyaçlar için ilgili Bakanlıklar ve kurumlarla temas kurulması elzem olmuştu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, TOBB ve ilgili diğer kurumlar nezdinde bir hafta süren görüşmelerimiz ve taleplerimiz ilgili makamlara ulaştırılmış ve her bir başlık büyük ilgi görmüştür. İlgi ve alakaları nedeniyle Bakan Yardımcılarımıza, Genel Müdürlerimize ve üst düzey bürokratlarımıza göstermiş oldukları ilgi nedeniyle iş dünyamız adına kalbi teşekkürlerimi sunuyor, sürecin ilimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

YAPILAN GİRİŞİMLER VE TALEPLER

Elazığ TSO Yönetim Kurulu Başkanı Asilhan Arslan tarafından Ankara programı kapsamında çözüm talebinde bulunu konular:

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı:

KOSGEB Deprem Acil Destek Kredisi: Kredi müracaatlarının 2020 yılı sonuna kadar devam etmesi. Kredi faiz oranlarının değişmesi ile birlikte bankaların kredi kullandırma isteklerinin olmaması nedeniyle KOSGEB ve Bankalar arasında kredi faiz oranları ile ilgili yeni protokol oluşturulması. Kredinin geri ödemesiz süresinin bir yıldan iki yıla çıkarılması. KOSGEB veri tabanında sektör itibarı ile bulunmayan eğitim, hizmetler gibi sektörlerin de değerlendirilmeye alınması.

Ar-Ge Destekleri: KOSGEB tarafından çağrıya çıkarılan Ar-Ge Destek Programı’nın Elazığ için özel olarak sektör ve tema ayrımı yapılmadan çağrıya çıkarılması.

Karakoçan, Kovancılar, Palu Karma OSB: İlin doğu bölgesinde bulunun 5 ilçemizin ortak istifade edebilecekleri Karma OSB’nin 2021 yılı ödenek kapsamına alınarak altyapı için ödenek ayrılması.

Sektörel KSS Talebi: İlimiz mevcut Küçük Sanayi Sitesinin rahatlaması ve bu alanın daha çok otomotiv ile kümelenmesini sağlamak ve başta burada olmak üzere ilin her köşesine dağılmış bulunan mobilyacılar, hurdacılar,

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.