Elazığ Merkeze bağlı Dilek köyünde gerçekleşen ceviz hasadına; İl Müdürü Dr. Turan KARAHAN, El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar AKTAR, TMO Ajans Müdürü Hüseyin KARAGÖZOĞLU, Ziraat Odası Başkanı Ahmet ERDEM, teknik personel ve üreticiler katıldı.
Burada bir konuşma yapan İl Müdürü KARAHAN; “Sonbaharın gelmesiyle bir çok ilde olduğu gibi ilimizde de ceviz hasadına başlandı. Bakanlığımızın ceviz ve badem üretimine verdiği destekle kurulan kapama meyve bahçeleri ile bölgede ceviz üretimi yapan illerin başında geliyoruz. Elazığ’da 12 bin dekar alanda ceviz bahçesi kuruldu. Bahçelerden ortama 2 bin 500 ton ürün elde ettik.
Geçen sene DAP Kalkınma İdaresinden %75 hibe ile alınan yaklaşık 1 milyon 900 bin liralık destek ile 40 adet 10’ar dönümlük ceviz bahçesi kurduk. İlerleyen zamanda bu bahçelerden de ürün almaya başlayacağız “dedi.
İl Müdürü son olarak, yaşanan pandemi süreci ile artan gıda arzını karşılamak için paydaş kurumlar ile birlikte Elazığ’da üretime elverişli olan toprakları tarıma kazandıracaklarını söyledi.
GÜNDEM
5 gün önceELAZIĞ
11 gün önceELAZIĞ
17 gün önceSAĞLIK
24 gün önceGÜNDEM
26 gün önceGÜNDEM
27 gün önceEKONOMİ
28 gün önceVeri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.