CEVİZ HASADI BAŞLADI

CEVİZ HASADI BAŞLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üretimine ciddi destek verilen ceviz hasadına Elazığ’da başlandı.

Elazığ Merkeze bağlı Dilek köyünde gerçekleşen ceviz hasadına; İl Müdürü Dr. Turan KARAHAN, El Sanatları Eğitim Merkezi Müdürü Haydar AKTAR, TMO Ajans Müdürü Hüseyin KARAGÖZOĞLU, Ziraat Odası Başkanı Ahmet ERDEM, teknik personel ve üreticiler katıldı.

Burada bir konuşma yapan İl Müdürü KARAHAN; “Sonbaharın gelmesiyle bir çok ilde olduğu gibi ilimizde de ceviz hasadına başlandı. Bakanlığımızın ceviz ve badem üretimine verdiği destekle kurulan kapama meyve bahçeleri ile bölgede ceviz üretimi yapan illerin başında geliyoruz. Elazığ’da 12 bin dekar alanda ceviz bahçesi kuruldu. Bahçelerden ortama 2 bin 500 ton ürün elde ettik.

Geçen sene DAP Kalkınma İdaresinden %75 hibe ile alınan yaklaşık 1 milyon 900 bin liralık destek ile 40 adet 10’ar dönümlük ceviz bahçesi kurduk. İlerleyen zamanda bu bahçelerden de ürün almaya başlayacağız “dedi.

İl Müdürü son olarak, yaşanan pandemi süreci ile artan gıda arzını karşılamak için paydaş kurumlar ile birlikte Elazığ’da üretime elverişli olan toprakları tarıma kazandıracaklarını söyledi.