height="132" />
YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITIMI YAPILACAK

YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITIMI YAPILACAK

ABONE OL
Eyl 30, 2020 11:49
YEM BİTKİSİ TOHUMU DAĞITIMI YAPILACAK
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Elazığ’da  Çayır Mera ve Yem Bitkileri ekiliş alanlarının genişletilmesi, Çiftçilerin kaba yem ihtiyacının karşılanabilmesi ve hayvancılıkta girdi maliyetlerinin azaltılması maksadıyla uzun yıllardan bu yana Yem Bitkileri desteklenme faaliyetleri uygulanıyor.

Bu kapsamda 2021 üretim sezonunda kullanılmak üzere Elazığ ve ilçelerinde toplam 41.675 kg Macar Fiği ve 25.000 kg Yem Bezelyesi tohumu dağıtımı yapılacak.  Dağıtılacak tohumun % 75’i Bakanlık ve İl Özel İdaresi kaynaklı. % 25’i ise çiftçi katkılı olacak.

Elazığ Tarım ve Orman il müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Kaba yem ihtiyacının düşük maliyetler ile karşılanmasıyla sürdürülebilir ve karlı bir hayvansal üretim yapılabilir. Bu nedenle mevcut hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılaması için yem bitkileri ekim alanlarının ve verimlerinin arttırılması zorunluluk haline gelmiştir.

Hayvansal üretimde sürdürülebilir bir model oluşturmak adına son yıllarda birçok çalışma yürütmekteyiz. Gerek İl bazında, gerekse İlçe bazında uygulanan yeni hayvancılık desteklemeleriyle sektöre katkı sağlanmaktadır. Ancak yem bitkileri ekiliş alanlarında, dolayısıyla kaba yem üretiminde artış olmasına rağmen bu artış mevcut hayvan varlığımızın kaba yem ihtiyacını karşılamak için yeterli değildir.

Bu adımı atarak çiftçilerimize yem bitkisi tohumu dağıtımı yapacağız. İlimizde hayvancılığın en önemli girdisi olan yemi üretecek devamında ise dışarıya bunu satacak duruma gelmeyi hedeflemekteyiz.

Bu kapsamda 2021 üretim sezonunda kullanılmak üzere ilimiz ve ilçelerde toplam 41.675 kg Macar Fiği ve 25.000 kg Yem Bezelyesi tohumu dağıtımı yapılacak olup bu dağıtılacak tohumun % 75’i Bakanlık ve İl Özel İdaresi kaynaklı olup, % 25’i çiftçi katkılı olacaktır.

İlimiz tarım ve hayvancığına katkıları, bu alanların hayvansal üretime dahil edilerek, Kaba Yem Bitkisi ihtiyacını karşılanması amacıyla, bu ödeneğin ilimize tahsis edilmesinde emeği geçen başta Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi TUNÇ’a, Sayın Valimize, İl Özel İdaresine ve İl Genel Meclis Üyelerine teşekkür ederiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.