height="132" />
EROL: ELAZIĞ’IN SORUNLARI BİTMEDİ

EROL: ELAZIĞ’IN SORUNLARI BİTMEDİ

ABONE OL
Eyl 24, 2020 18:25
EROL: ELAZIĞ’IN SORUNLARI BİTMEDİ
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Elazığ  depreminin sorunlarının bitmediğini belirten dosya takdim edeceğini açıkladı.

Deprem sonrası bir çok vatandaşın haklarının hiçe sayıldığını ve bir çok konuda hala çözüme kavuşmamış sorunlar olduğuna dikkat çekti.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Giresun spora gösterdiği ayrıcalıkların Elazığ spora da sağlanması gerektiğini de vurguladı.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol şu ifadeleri kullandı;

24 Ocak sonrası Elazığ’da yaşanan depremle birlikte mülkiyet haklarının korunması, hak sahipliğinin ilan edilmesi ve vatandaşlarımızın yaşadıkları sorunların çözümüne dair yapılacak konutlarla ilgili, iş yerlerindeki kayıpların telafisi, mülkiyet hakkı ve diğer yaşanan sorunlarla ilgili taleplerin nasıl giderileceği konusunda uzun süreden beri bir belirsizlik ve kamuoyunda bilgi kirliliği vardır.

Deprem konutlarıyla ilgili ihale bedelleri vatandaşı tedirgin etmiştir. Çünkü bu ihale bedelleri gerçekten piyasa değerinin çok üzerindedir. Ama dün itibariyle Bakanlar Kurulu sonrası Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklamasıyla bu mağduriyetin çözümü ve mülkiyet haklarının korunması ile ilgili kısmen de olsa ortaya yeni bir durum çıkmıştır. Sayın Cumhurbaşkanı 7269 sayılı yasanın ek 4 üncü maddesi gereğince konutlarda yüzde 40 indirime gitti. Bu, beklentimizi tam anlamıyla karşılamasa da sevindirici bir gelişmedir. Çünkü bu güne kadar deprem bölgelerinde ve afet bölgelerinde yetkisini yüzde 30 ve 35 oranında kullanmış, Elazığ’da yüzde 40 oranında kullanmıştır. Ama doğal olarak şunu da düşünmek gerekmektir, Elazığ’daki konut fiyatlarının maliyetleri de zaten Türkiye ortalamasının çok üzerinde olması nedeniyle beklentimiz Cumhurbaşkanı’nın yetkisini kullanarak yüzde 50 oranında bir indirim yapmasıydı. Ancak indirimi yüzde 40 olarak uygun görmüşlerdir.

Ama konut fiyatlarında yüzde 40 indirim açıklanmasıyla Elazığ’ın sorunları bitmedi. Mülkiyet haklarından kaynaklanan sorunlarımız da var Elazığ’da. Örneğin orta hasarlı binaların hala ne olacağı meçhul, orta hasarlı binaların güçlendirme yöntemiyle oturulabilir hale getirilmesi çok mümkün değildir. Çünkü bu binaların çoğu deprem yönetmeliğinden önce sağlıksız koşullarda yapılan eski binalar ve bölge sürekli deprem gerçeğiyle yüz yüze. Halen Elazığ’ı da etkileyen Bingöl ve Malatya merkezli depremler devam etmektedir. Kaldı ki bina güçlendirmelerinin çok sağlıklı olmadığına dair bilim insanları ve teknik heyet değerlendirme yapmaktadırlar. Bu orta hasarlı binaların da ‘’ağır hasarlı ”bina kapsamına alınıp, yıkılarak yerlerine aynı sistemde, aynı koşullarda oradaki vatandaşlarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi ve sağlıklı konutların yapılması gerekmektedir.  Bu çok önemli bir durumdur, zaten sayı da çok fazla değildir. Aynı şekilde işyerleri ile ilgili sorunlar da vardır. İşyerlerindeki ticari kayıpların, mülkiyet haklarının ne olacağı konusunda hala bir belirsizlik devam etmektedir.

Kanuna göre sizin ne kadar mülkiyet hakkınız olursa olsun, size tek bir mülkiyet hakkı tanınmaktadır. Bu son derece adaletsiz,  mülkiyet hakkına göre doğru olmayan bir yaklaşımdır. Bir afetten kaç mülkünüz etkilenmişse o kadar da hakkınız olmalı, vatandaşlarımızın hak kaybı yaşamamaları için bu durumla ilgili de bir çözüm önerisi getirmek gerekmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanı yüzde 40’lık bir indirim yaptı, TOKİ’de yapılan konutlar için devlet müteahhitlerine önceden ödeme yapıp sonrasında vatandaştan ihalelerin bedelini almaktadır. Müteahhitlere de buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Devletin vatandaşına yaptığı yüzde 40’lık bir indirime ek olarak siz de yüzde 10 gibi indirim yaparsanız bu konudaki afetzede vatandaşların mağduriyetlerinin çözümü ile ilgili ciddi bir katkı olacaktır. Çünkü bunu ticari bir iş olarak düşünmeyin, bunu kamuya yapmış olsaydınız isteme hakkımız yoktu. Bu çağrımı öncelikle Elazığlı müteahhitlere yapmak istiyorum, bölgede TOKİ’ye iş yapan hemşerilerimiz bu çağrımıza kayıtsız kalmayacağına inanıyorum. Bu durum diğer müteahhitler için de örnek teşkil edecektir.

Sayın Cumhurbaşkanı uygun görür randevu talebimiz doğrultusunda telefonla yada yüzyüze bizi kabul ederse, bu sorunları hem kendisine anlatacağız, hem de çözüm önerilerimiz doğrultusunda yapmış olduğu yüzde 40’lık indirimden dolayı kendisine teşekkürlerimizi sunacağız ve aynı zamanda Elazığ’daki pek çok sorunun çözülmediğini belirtip, halen devam eden sorunları tekrar gündeme getirerek kendisinden katkı isteyeceğiz.

Ek olarak Giresun sporun transfer tahtası açılırken Cumhurbaşkanı’nın vermiş olduğu katkıyı Elazığspor içinde verilmesi gerektiğini talep edeceğiz’’dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.